Pri poklese teploty zimné pneumatiky poskytnú oveľa vyššiu bezpečnosť na cestách oproti letným pneumatikám. Môžete si ich vybrať dobrovoľne, podľa toho, ktoré poskytnú lepší výkon na snehu a ľade. Aký je rozdiel medzi 3PMSF a M+S a ktoré vás viac ochránia na cestách? Rozlíšiť pneumatiky môžete podľa špeciálneho symbolu na bočnej strane pneumatiky.
Ministerstvo vnútra (MV) SR na sociálnej sieti zdôraznilo, že vo verejnom priestore kolujú nepravdivé informácie o tom, že od 1. októbra sa na Slovensku môžu používať iba pneumatiky označené horským symbolom. V používaní zimných pneumatík sa ale na Slovensku nič nemení.
„Slovenská legislatíva umožňuje vodičom v zimnom období používať pneumatiky na jazdu na snehu označené horským symbolom (horský štít so snehovou vločkou alebo snehová vločka v horskom štíte s tromi vrcholmi) alebo pneumatiky s označením M+S, M.S alebo M&S,“ podotkol rezort.
Klasické M+S pneumatiky
Symbol M+S je označením pre blato a sneh (Mud and Snow). Toto označenie znamená, že pneumatika je vhodná aj na zasnežené cesty alebo do blata, čo neplatí pre štandardné letné modely pneumatík.
V minulosti bolo toto označenie spoľahlivým indikátorom zimnej pneumatiky. V niektorých európskych krajinách to tak stále je, ale vo viacerých krajinách sa nariadenia menia a v dnešnej dobe sa v Európe stáva štandardom pre označenie zimných pneumatík symbol 3PMSF.
S odmäkom si nevedia až tak dobre poradiť
Kombinácia kašovitého topiaceho sa snehu, vrstvy vody na povrchu vozovky alebo ľadu môže spôsobiť, že jazda je mimoriadne nebezpečná aj pre toho najskúsenejšieho vodiča. ,,Slush“ má vyššiu viskozitu ako voda, preto nemôže pretekať cez kanály behúňa pneumatiky tak ľahko ako voda.
Dezén pneumatiky M+S nerozptýli túto mokrú snehovú kašu spod pneumatiky. Dôsledkom toho sa stráca kontakt medzi pneumatikou a vozovkou a tým aj priľnavosť.
V čom sú 3PMSF výnimočné?
Piktogram 3PMSF (symbol snehovej vločky na pozadí s troma horskými vrchmi) je ľahko rozpoznateľný. Pneumatiky s týmto označením prešli špeciálnymi testami, ktoré preukázali ich výkonnosť v zimných podmienkach, najmä na zasnežených a ľadových cestách. Tento symbol sa stal normou, vďaka ktorej rozpoznáme dobrú, kvalitnú zimnú pneumatiku.
Uzatvorte si PZP ešte dnes a vyhrajte kvalitné pneumatiky!
Symbol snehovej vločky
Symbol snehovej vločky (3PMSF) je povinný pre zimné a celoročné pneumatiky vyrábané od 1. januára 2018.
Na Slovensku je povinnosť používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke snehová pokrývka alebo ľad.
„Dostatočná hĺbka lamiel, teda zárezov v dezéne pneumatiky pomáha lepšiemu zbavovaniu sa snehu z pneumatiky, čím sa znižuje riziko šmyku vozidla na ceste. Zimné pneumatiky vďaka hlbšiemu dezénu tiež lepšie držia smer v prípade zasneženej vozovky a vďaka inej zmesi pneumatík lepšie priľnú k vozovke aj v prípade nízkych teplôt alebo zľadovateného povrchu. Tým majú v zimných podmienkach výrazne kratšiu brzdnú dráhu a dokážu auto lepšie udržať na ceste,“ vysvetľuje Vladimír Guštafik z Head of Operations Services.
Cestujete do zahraničia?
Pri cestovaní za hranice je dôležité venovať pozornosť pravidlám týkajúcich sa zimných pneumatík v rôznych krajinách. V niektorých štátoch sú požiadavky na používanie zimných pneumatík prísnejšie a môžu sa líšiť aj obdobím, počas ktorého sú povinné. Preto si pred výjazdom do zahraničia skontrolujte pravidlá a podmienky zimných pneumatík v iných krajinách.
odporúča sa používať zimné pneumatiky od októbra do apríla, prípadne od jesene až po Veľkú noc.
Okrem správneho označenia zimných pneumatík je potrebné venovať pozornosť aj ďalším faktorom, ako je hĺbka dezénu a správny tlak v pneumatikách, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť na snehu a ľade.
V niektorých krajinách je minimálna hĺbka dezénu stanovená na 1,6 mm, no pre optimálnu bezpečnosť sa odporúča hĺbka 4 mm. Správne nafúknuté pneumatiky s dostatočným dezénom zlepšujú trakciu, priľnavosť a kontrolu vozidla na zľadovatených cestách.
Zimná pneumatika obsahuje aj inú zmes: namiesto sadzí používaných v letných pneumatikách sa používa zmes s vyšším obsahom oxidu kremičitého. Silika na rozdiel od sadzí zabezpečuje pružnosť aj pri výrazne nižších teplotách. K tvrdnutiu zmesi dochádza až pri teplotách -30 °C.
Ak máte pochybnosti, či vaše pneumatiky spĺňajú požadované normy, je vhodné to konzultovať s odborníkom, ktorý vám poskytne odpovede na vaše otázky. Dobre pripravené pneumatiky vás ochránia pred zbytočnými problémami na cestách počas zimného obdobia.
Krádež vozidla, vandalizmus, stret vozidla so zverou? S havarijným poistením máte vášho 4-kolesového miláčika v bezpečí. Doprajte svojmu autu nadštandardnú starostlivosť a poistite si ho ešte dnes tu.
Text: RedakciaVdobrom.sk, Michelin.sk, TASR.sk, testy-pneumatik.sk
Obrázky: Shutterstock