Pink October: Rakovina prsníka trápi každú jedenástu ženu

Doba čítania: 5 minutes

Ružový Október je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka. Špeciálnu pozornosť si zaslúži Breast Cancer metastatic day, ktorý pripadá na 13. októbra.
Jeho symbolom sú nielen rôzne svetoznáme budovy, vysvietené na ružovo, ale aj ružová stužka, ktorá je vyjadrením podpory a solidarity. Na Slovensku bojuje s touto chorobou okolo 30 000 žien
a je diagnózou každej jedenástej Európanky.

Je až alarmujúce, že sa na Slovensku ročne diagnostikuje viac ako 3 500 nových zhubných nádorov a takmer 300 žien už má pokročilé štádium ochorenia. Karcinóm prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia u žien.

Ročne na Slovenku zomiera takmer 1 000 žien – matiek, sestier, dcér, babičiek a priateliek. V rámci Európy sme sa bohužiaľ dostali na popredné priečky v úmrtnosti na rakovinu prsníka.

„Jedna z piatich žien s rakovinou prsníka má v čase diagnózy menej ako 50 rokov. Práve v tejto mladšej populácii je nárast novo diagnostikovaných ochorení výrazný v posledných desiatich rokoch,“ hovorí onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská, PhD.

Ženské zdravie v ohrození

Klinická onkologička MUDr. Miroslava Malejčíková potvrdzuje, že model „typická pacientka“ neexistuje.

„Ženám sa často karcinóm prsníka diagnostikuje okolo menopauzy, kedy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám a vo vyššom veku má organizmus unavenejšie mechanizmy, ktorými opravuje poškodenú DNA. Mladšie pacientky zasa majú často dedične podmienené ochorenie.

Pod diagnózou rakovina prsníka rozumieme hneď niekoľko druhov a typov rakoviny. Zjednodušene existujú dve veľké skupiny: prvým je neinvazívny nádor – in situ, druhým invazívny – infiltrujúci nádor. Delíme ich aj podľa miesta vzniku, stupňa agresivity či podľa diferenciácie buniek. Sú v nich typy, ktoré v prsníku rastú aj päť či šesť rokov, no aj také, ktoré vyrastú v intervale medzi kontrolami – tzv. intervalové a sú tu aj tie najagresívnejšie nádory, ktoré spôsobujú smrť do šiestich mesiacov.

Prevencia nadovšetko

Rakovina prsníka má štyri štádiá ochorenia, pokiaľ sa zachytí v tom prvom – čo je hrčka do dvadsiatich milimetrov a bez metastáz – je vyliečiteľná takmer na deväťdesiat percent. Pacientky sa po šiestich až desiatich mesiacoch vrátia do bežného života.

Oproti iným krajinám EÚ však máme veľký hendikep: z celkového počtu obyvateľstva chodí na preventívne prehliadky menej ako tridsať percent ľudí. Je to mimoriadne nízke číslo.

Ako na samovyšetrenie?

„Každá žena by sa mala naučiť poznať svoje prsia, aké sú, keď sú zdravé, ako sa správajú počas menštruačného cyklu a vedieť rozpoznať, ak príde k odchýlke z normálu,“ pripomína spoluzakladateľka nie rakovine herečka Bibiana Ondrejková, ktorá nakrútila pre ženy inštruktážne virálne video s návodom na samovyšetrenie prsníkov.

Ideálne je skontrolovať si prsníky raz mesačne, najlepšie po menštruácii; ak menštruáciu nemáte, treba si vybrať vždy ten istý deň v mesiaci.

Začať treba v kúpeľni pred zrkadlom. Treba si všímať tvar prsníka, zmeny na koži, začervenanie, vťahovanie kože či vťahovanie bradavky, každé zhrubnutie žľazy alebo vyslovene hmatnú hrčku v žľaze, ktorá tam predtým nebola. Najdôležitejšie je nečakať, pri akomkoľvek podozrení kontaktovať svojho lekára, aj v období medzi odporučenými vyšetreniami.

Zdroj: www.nierakovine.sk

„Nie každá hrčka je nebezpečná, ale každá musí byť vyšetrená,“ vraví MUDr. Vertáková Krakovská. Na dôležitosť a nenahraditeľnosť samovyšetrenia upozorňuje aj virálna výzva MIRROR CHALLENGE, ktorú spustilo NIE RAKOVINE minulý rok. Fotka o zrkadlo so zdvihnutou rukou pomáha šíriť povedomie o prevencii cez sociálnu sieť Instagram.

Pre našich čitateľov máme prichystaný zľavový kupón v hodnote 20 eur na rizikové životné poistenie W dobrom život. Poistenie kryje až 24 rizík vrátane onkologických chorôb. Kupón si môžete stiahnuť, vytlačiť a priniesť na pobočku Wüstenrot v prípade záujmu o zriadenie životného poistenia.

Rizikové ochorenia sa netýkajú iba žien. Nárok na 20 eurovú zľavu majú aj muži, stačí, keď prídu s vytlačeným kupónom na pobočku Wüstenrot.

Ako prebiehajú kontroly u lekára?

Preventívne kontroly sa začínajú palpáciou – vyšetrením pohmatom, prípadne ultrazvukom (sonografia) u mladých žien, vyšetrenie sa opakuje raz za 1 – 4 roky, podľa výsledkov.

Po štyridsiatke sa prechádza zo sonografie na mamografiu, pacientku na ňu odporučí gynekologička/gynekológ v rámci prevencie. Odstup medzi mamografiami býva dva až tri roky, podľa výsledku.

Na vyšetrenie má právo každá žena po 40-tke, stačí oň požiadať. Je zo zákona plne hradené zdravotnou poisťovňou. Netreba sa dať odradiť ani prípadnou dlhšou čakacou lehotou, hlavné je, pravidelne ju absolvovať. Pre ženy nad 50 rokov je dôležité zúčastňovať sa pravidelného skríningu.

O téme prevencie je neustále potrebné rozprávať, aby ženy vedeli, že sa nemajú čoho báť v súvislosti s mamografickým vyšetrením, aby rakovina nebola tabu, ale ochorenie, o ktorom vieme stále viac a často je možné ho úplne vyliečiť,“ skonštatovala lekárka a správkyňa pacientskej organizácie Ružová stužka Alena Kállayová.

3x ÁNO mamografii

  1. Vyšetrenie nebolí, ak ho robí kvalitne vyškolený RTG asistent a keď sa vykonáva po menštruácii.
  2. Mamografia je európsky a celosvetovo odsúhlasená jediná a najcitlivejšia diagnostická metóda, ktorá vie zachytiť rakovinu v najvčasnejších štádiách. V celom svete sa odborníci už pred vyše tridsiatimi rokmi dohodli, že mamografia sa má používať ako skríningová – čo znamená, že na ňu majú chodiť zdravé ženy.
  3. Nemajte strach z ožiarenia. V dobe digitálnych mamografií je dávka žiarenia na úplnom minime. Radiačná záťaž pri mamografii je niekoľkonásobne nižšia a šetrnejšia, ako pri bežnom röntgene kostí alebo CT vyšetrení.

Text: Nierakovine.sk, TASR.sk, RedakciaVdobrom.sk

Obrázky: Shutterstock


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: