Najčastejšie nehody na cestách. Kedy by mali spozornieť najmä muži?

Doba čítania: 5 minutes

Prezídium policajného zboru Slovenskej republiky vyzýva vodičov, aby si dali pozor za volantom. Nepozornosť zo strany vodičov býva dôvodom mnohých kolízií. Ak pri nehode alebo poruche vozidla využijete zmluvné a partnerské servisy, dostanete bonus vo forme zrážky zo spoluúčasti.

Dopravné nehody sú bežnou súčasťou cestnej premávky a dejú sa pravidelne. Niekedy ide o obyčajné škrabnutie a v niektorých prípadoch ide o nehody s tragickým koncom. Každej nehode sa však dá zabrániť, pokiaľ sa na cestách sústredíte na cestu.

Skoro 50 percent nehôd je spôsobených porušením povinností vodiča – nedanie prednosti chodcovi, ktorý prechádza cez priechod, či vedenie vozidla, ak je schopnosť vodiča šoférovať znížená úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou.

1. Telefón za volantom

Používanie mobilu počas jazdy je jedna z najčastejších príčin dopravných nehôd. Pokiaľ píšete sms-ku, alebo jednou rukou voláte, zatiaľ čo druhou držíte volant, nedokážete včas reagovať na vzniknutú situáciu na ceste. Preto vždy, ak si potrebujete niečo vybaviť, používajte hands-free systém alebo si niekde zastavte. 

2. Alkohol

Každý, kto pije alkohol a následne si sadne za volant, predstavuje nebezpečenstvo pre seba, ale tiež pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Keď požijete alkohol, vaše zmysly a kognitívne funkcie sú otupené. Vaše reakčné časy sa spomaľujú, nedokážete sa rýchlo rozhodovať a adekvátne reagovať.

Preto ak sa chystáte piť alkohol, vopred myslite na to, ako sa dostanete domov a zbytočne neriskujte. Najviac nehôd, ktoré spôsobil alkohol za volantom bolo v Bratislavskom kraji.

Čo robiť v prípade, ak to v rýchlosti „napálite“ do iného auta, múriku či stromu? V prvom rade kontaktujte políciu a následne vás s najväčšou pravdepodobnosťou čaká oprava auta. Kam do servisu? Zmluvné servisy sú nezávislé autoopravovne, partnerské servisy sú autorizované servisy.

Výhody využívania našich zazmluvnených servisov:

  • obhliadka vozidla je realizovaná vo väčšine servisov – šetrenie vášho času,
  • rýchla komunikácia medzi servisom a poisťovňou,
  • možnosť zníženia alebo až odpustenia spoluúčasti,
  • garancia kvality vykonania služieb,
  • odvoz zo servisu pri odovzdaní vozidla na opravu, náhradné vozidlo, odťah z miesta nehody priamo do servisu.

Súčasťou havarijného poistenie sú aj asistenčné služby, ktoré zabezpečia:

  • opravu vozidla na mieste,
  • odtiahnutie nepojazdného vozidla,
  • úschovu vozidla,
  • poskytnutie náhradného vozidla.

Klientom sú asistenčné služby k dispozícii nepretržite 365 dní v roku a 24 hodín denne. Mapu partnerských a zmluvných servisov nájdete tu: mapa servisov.

3. Pomaly zájdete ďalej

Určite ste už takmer všetci zažili situáciu, keď ste išli maximálnou povolenou rýchlosťou a pritom okolo vás niekto prefrčal oveľa rýchlejšie. Prekročenie rýchlosti o 10, 20 či 30 km/h nie je u niektorých vodičov nič výnimočné. Treba mať však na pamäti, že čím rýchlejšie idete, tým pomalší je váš reakčný čas. Prípadnej nehode tak zabránite oveľa ťažšie. 

Odlišnosti v nehodovosti môžeme pozorovať aj medzi pohlaviami. Štatistiky ukazujú, že muži spôsobujú viac nehôd ako ženy. V roku 2021 bol pomer 1:121 – čo znamená, že jedna nehoda so zraneniami spôsobená ženami pripadá na 121 nehôd so zraneniami spôsobených mužmi.

Muži totiž viac riskujú za volantom a nedokážu odhadnúť svoje schopnosti. Jazdia rýchlejšie a agresívnejšie, havarujú častejšie a ich nehody sa končia tragickejšie ako v prípade nehôd žien.

4. Nepriaznivé počasie

Žiaľ, častou príčinou dopravných nehôd je aj zlé počasie, ktoré vás môže počas jazdy zastihnúť. Prívalové dažde môžu veľmi ľahko spôsobiť to, že cesty sú plné vody a ľahko na nich dostanete šmyk. Preto je vždy potrebné spomaliť a venovať oveľa väčšiu pozornosť riadeniu vozidla. Špeciálny pozor si dávajte v zime, keď môžu byť cesty ako klzisko.

Výhody W dobrom havarijného poistenia

  • poistné pre každé vozidlo/motocykel,
  • zahrnuté nadštandardné asistenčné služby,
  • poistenie aj dovezených vozidiel,
  • platnosť na celom geografickom území Európy,
  • poistenie batožiny, doplnkovej výbavy na prepravu a detskej výbavy.

TIP: Uložte si do telefónu kontakt na asistenčnú službu spolu s číslom poistnej zmluvy v prípade núdze.

5. Jazda na červenú a počas noci

Prejazd na červenú je tiež veľmi častou príčinou automobilových nehôd. Aj keď svieti oranžová, tak to znamená, že máte spomaliť a nie zrýchľovať. Rešpektujte toto pravidlo, pretože ďalšie sekundy, ktoré sa zdržíte na križovatke, nestoja za to, aby ste riskovali svoj život a životy ostatných. 

Mnoho ľudí nevie, že nočná jazda zvyšuje riziko nehody takmer dvojnásobne. V noci je totiž oveľa ťažšie zistiť, či pred vami nie je niečo, čo vás môže ohroziť, alebo koho či čo môžete naopak ohroziť vy. Takisto je v noci zvýšená aktivita divokej zveri, ktorá často prechádza cez cestu a stret s ňou môže mať fatálne následky. Preto buďte ostražití, jazdite pomalšie a pokiaľ je to možné, používajte diaľkové svetlá.

Pripoistenie skiel od Wüstenrot

Prasknuté čelné sklo je nepríjemnosť, s ktorou sa vodiči stretávajú pomerne často. Odskočený kamienok vo veľkej väčšine prípadov bleskurýchlo spôsobí prasklinu a vy ani nestihnete postrehnúť, od ktorého auta sa odrazil. S poškodením čelného skla vám pomôže PZP s jeho pripoistením.

S pripoistením skiel máte tiež možnosť využiť služby zmluvných servisov, ktoré za vás vykonajú všetky potrebné úkony, vrátane fotodokumentácie.
Ak nevyužijete služby zmluvných servisov, fotodokumentáciu môžete zhotoviť priamo vy, pričom musí obsahovať:
pohľad na vozidlo s viditeľným EČV,
• celkový pohľad na poškodené sklo s poukázaním na miesto poškodenia,
• detail miesta poškodenia.

Text: redakcia vdobrom.sk, minv.sk

Foto: Shutterstock, TASR.sk


Prečítajte si tiež:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Mohlo by vás zaujímať: