Poznáte „chladnokrvného zabijaka“?

Doba čítania: 5 minutes

Stretli ste sa s pojmom ,,chladnokrvný zabijak“? Nemyslíme tým krvilačnú beštiu. Nebezpečie spočíva v podceňovaní netypických príznakov v prostredí. Nadmerné užitie alkoholu, sedatív, akútne psychické ochorenia a úrazy proces výrazne urýchľujú. Existuje pomoc?

Podchladenie – hypotermia – je úraz spôsobený vplyvom chladného vonkajšieho prostredia pri ktorom telesná teplota klesne pod 35 °C. Počet postihnutých s podchladením sa zvyšuje hlavne počas zimných mesiacov. Dôvodom je vyšší počet sociálne slabších jedincov v mestách.

„…Ťažká hypotermia je stav, pri ktorom zlyhávajú životne dôležité orgány, podchladený organizmus smeruje k srdcovému zastaveniu a následnej smrti,“ priblížila hovorkyňa nemocnice F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.

Pozorujte okolie

  • Sledujte pozorne svoje okolie. Ak vidíte uzimeného človeka bez domova, oslovte ho a zistite, v akom je stave. Ak máte možnosť, ponúknite mu teplý nápoj či prikrývku.
  • Volajte pomoc, ak človek nereaguje alebo vyhodnotíte, že ide o akútne ohrozenie života. Rozhodovať môžu minúty.

Ak vidíte človeka bez domova, ktorý nie je v ohrození života, no noc trávi vonku, privolajte k nemu mestskú políciu na čísle 159. Tá mu môže poskytnúť izotermickú fóliu a navigovať ho na rôzne služby v meste.

Často sa mierna a stredná hypotermia prejavujú zavádzajúcimi príznakmi ako zmätenosť, závraty, dýchavičnosť. Príbuzní môžu pozorovať zmeny nálady, podráždenosť, zmeny úsudku, paradoxné vyzliekanie a obnažovanie. Poruchy reči a nekoordinované pohyby môžu imitovať cievnu príhodu, otravu alkoholom či sedatívami.

Ak po ruke nemáte teplomer a oblasť medicíny vám nie je blízka, zapamätajte si švajčiarsku stupnicu (stupnica náhodného podchladenia), ktorá vyzerá nasledovne:

  • 1. podchladený je pri vedomí s triaškou,
  • 2. podchladený má poruchu vedomia a je bez triašky,
  • 3. podchladený je v bezvedomí a dýcha,
  • 4. je v bezvedomí a nedýcha,
  • 5. podchladený je bez známok života.

,,zmeny nálady a správania, triaška, strata koordinácie pohybov a poruchy vedomia signalizujú podchladenie.“

MUDr. Viliam Dobiáš, bývalý prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný lekár

Občianske združenie Vagus

OZ Vagus vzniklo v roku 2011, založili ho sociálni pracovníci, ktorí dlhodobo pracovali s ľuďmi bez domova. Hlavným cieľom vzniku združenia bolo vytváranie nových a inovatívnych služieb pre ľudí bez domova.

Denné nízkoprahové centrum pre ľudí bez domova DOMEC, bolo spustené koncom roka 2013. Denné centrum je otvorené 7 dní v týždni a ľudia bez domova sa v ňom tak môžu zohriať počas dní. Desaťtisíce ľudí po celom Slovensku však trávia noci v mraze, na ulici.

Cieľom tohto centra je poskytovanie čo najkvalitnejších služieb ľuďom bez domova a vytváranie nových služieb podľa potrieb týchto ľudí v Bratislave.

Pridajte sa ku komunite podporovateľov a podporovateliek ľudí bez domova. Spoznajte osudy ľudí a možnosti, ako im môžete podať pomocnú ruku na ceste z ulice.

Pošli dobro ďalej

Vo Wüstenrot nám záleží na druhých, a preto sme od začiatku tohto roka spustili dobročinný projekt s názvomPošli dobro ďalej pre ľudí s veľkým srdcom a ambíciou pomáhať tým, ktorí to v živote nemajú ľahké. Prostredníctvom projektu ako firma podporujeme občianske združenia a neziskové organizácie. Medzi občianskymi združeniami sa nachádza aj OZ Vagus. Detaily o projekte Pošli dobro ďalej nájdete TU.

Zapojiť sa môžete aj vy, vaši blízki, či kamaráti. Práve vy môžete rozhodnúť, ktorej organizácií poputuje naša finančná pomoc.

Členovia OZ Vagus

Prvá pomoc pri podchladení

Po prenesení do teplého prostredia je potrebné u podchladeného odstrániť spotený, vlhký odev a zabaliť ho do suchého odevu vrátane hlavy a krku a zvýšiť teplotu prostredia. Podchladeného treba zabaliť do deky alebo do spacieho vaku.

Vo vonkajšom prostredí nevyzliekajte podchladeného z mokrého odevu, na mokré vrstvy pridajte suché a zabaľte ho do termo fólie /plastickej fólie/ bublinkového obalu. Začnite ohrievaním teplými obkladmi na krk, hrudník, slabiny a brucho (nie na končatiny).

Klientom v rámci poistenia W dobrom život ponúkame benefit zdravotných asistenčných služieb, ktoré sa vzťahujú na asistenčné udalosti, ktoré nastali v dôsledku hospitalizácie v Slovenskej republike, a to i v prípade, ak k úrazu alebo chorobe, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu, došlo na geografickom území Európy. Viac sa o zdravotných asistenčných službách dočítate TU.

Pri miernej hypotermii stačí pomôcť zrýchleniu látkovej premeny a podávať teplé nápoje bez kofeínu a alkoholu. Odporúča sa skonzumovanie potraviny s vysokým obsahom cukru (prednostne ovocný cukor = med, sušené ovocie, ale aj čokoláda).

Odlišnosti u malých detí: dieťa so studenou kožou na bruchu pod odevom nebalíme do ďalších vrstiev odevu, ale ohrejeme pritúlením sa teplotou vlastného tela. Podáme potravu bohatú na cukry, ktorej spracovávanie zvýši tvorbu tepla v organizme.

Text: Viliam Dobiáš, Vagus.sk, NPZ.sk, RedakciaVdobrom, TASR.sk

Obrázky: Pixabay.sk, TASR.sk


Prečítajte si aj:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: