Živé pamäti sedačkám píšu rodinné fotografie. Štatisticky sa sedačky v domácnostiach menia približne každých osem rokov. Čo o nás vypovedajú a ako sa rozhodnúť pre ten najvhodnejší variant pre náš interiér?
Sedačky tvoria tvár interiéru a určite si rýchlo spomenieme, ktoré modely nás na návštevách zaujali alebo svojím konštrukčným riešením mierne potrápili. Múdrejší o vlastné skúsenosti si vieme lepšie definovať, aký kus presne hľadáme. Cenová škála sa pohybuje od pár stoviek eur až do niekoľkých tisícok. Na začiatok si preto stanovme cenový limit.
Online či osobne?
Napriek úctyhodnej ponuke sedačiek na našom trhu je orientácia v ich ponuke pomerne nenáročná i vďaka online katalógom alebo vyhľadávačom nábytku. Sprehľadnenie sortimentu zabezpečuje praktické rozdelenie do jednotlivých kategórií. Podľa vlastných preferencií si vyselektujeme dvoj-, troj-, štvor- a viacmiestne sedačky a vyberieme si štýl. Dá sa to dobre zvládnuť aj z pohodlia domova. Náročnejšie je na diaľku získať konkrétnu predstavu o kvalite, štruktúre a skutočnom odtieni poťahového materiálu.
Novú či z druhej ruky?
Na dizajnérskych fórach sa čím ďalej, tým častejšie skloňuje slovo udržateľnosť. Kým máme malé deti alebo plánujeme šteniatko, môžeme staviť dočasne aj na sedačku z druhej ruky. Často sa na inzertných portáloch objavujú aj pomerne nové kusy, ktoré si hľadajú ďalšieho majiteľa z dôvodu rôznych životných zmien. Nevýhodou je potreba rýchlej reakcie v prípade výhodnej kúpy či osobný odber.
Určenie správnej veľkosti
Pri prechodnom riešení, kúpy novej či výmeny starej sedačky za novú pri modernizácii domácnosti vždy dbáme na jej primeranú veľkosť.
Podľa normy jeden sed počíta so šírkou 60 – 80 centimetrov a s hĺbkou sedačky 80 až 120 centimetrov vrátane korpusu. Výška opierky závisí od umiestnenia sedačky v interiéri – pri stene, pod oknom alebo voľne v priestore. Do menších interiérov sa hodí subtílny dvoj- alebo trojmiestny model v kombinácii s taburetkou, prípadne s kreslom. V stredne veľkých a veľkých priestoroch môžeme sedačkou vkusne oddeliť zónu obývacej izby od kuchyne. Veľkorysé priestory lákajú neobmedzenými možnosťami, takže sa výber adekvátnej sedacej súpravy zároveň stáva lákavou dizajnérskou výzvou. Viacmiestna sedačka v tvare L, U alebo dve sedačky oproti sebe sú tu vítanou voľbou.
Tajomstvo neviditeľnej , ale dôležitej výplne
Snaha o základné pochopenie výplňových materiálov a konštrukcií nám ušetrí sklamanie zo zdanlivej životnosti sedačky. Polyuretánové peny, v skratke PUR, sa rýchlo nevysedia, ale najkvalitnejšími výplňami z hľadiska kombinácie vlastností sú tzv. sendvičové typy. Výrobca nimi objektívne prezentuje optimálnu mäkkosť a ergonomické vlastnosti sedačky.
Opakom je molitan a molitanová drvina, ktoré cenu za sedačku síce radikálne znižujú, ale z dlhodobého hľadiska neposkytujú správne pohodlie a vyhovujúci stav sedačky.
Aká konštrukcia je praktická?
Kostru sedačky na prvý pohľad nevidieť, ale patrí medzi najdôležitejšie časti. Dobrou voľbou je konštrukcia z masívu – dub, buk a javor. Nevýhodou je vyššia hmotnosť sedačky pri preprave a pri manipulácii v domácnosti. Ďalej sa používa drevotrieska zo smrekového alebo borovicového dreva, ktorá je o niečo ľahšia, ale má aj kratšiu životnosť. S kovovou konštrukciou z ocele a chrómu sa stretneme pri rozkladacích sedačkách. Priznanie kovovej konštrukcie vyniká pri dizajnových riešeniach.
Poťahy – krása + praktickosť, ale každý materiál má svoje prednosti aj nedostatky.
Textilný poťah si vyžaduje pravidelné vysávanie a čistenie. Odnímateľné poťahy sa dajú vyprať v práčke alebo vyčistiť v čistiarni. Kvalitná látka sa nebude žmolkovať ani krkvať.
Kožená sedačka pri dobrej údržbe vydrží desaťročia. Výhodou je elegantný vzhľad, nadčasovosť a hypoalergénny charakter. Čím je koža hrubšia a silnejšia, tým menej sa látka na namáhaných miestach riasi. Kto nemá skúsenosť s jej údržbou, platí niekoľko základných rád. Ošetrujeme ju len čistiacimi prostriedkami na to určenými. Pozor na škrabance, mohli by sme ju trvalo poškodiť. Nevystavujme ju ani náhlym zmenám teploty. Patina pravej kože celkovo pridáva na šarme.
Ekokoža v ére dnešných výrobných metód predstavuje príjemnú alternatívu. Je navyše priedušná, k sedačke sa neprilepíme. Ak patríme k fanúšikom bohatej ponuky, isto si prídeme na svoje prezeraním vzoriek textilných poťahov z mikrovlákna, mikroplyšu, mikrofázy, žinylky a bavlny či ekokože. Nielen kvôli odtieňom, ale aj textúram. Pri skúmaní materiálu si treba všímať gramáž, farebnú stálosť a odolnosť proti oderu.
Farebná stratégia
Ako znie stratégia pri výbere farby? Kým sedačka zostáva, môže sa okolo nej meniť kulisa. Tento stav docielime neutrálnym odtieňom poťahového materiálu, ktorý v ponuke patrí medzi najrozšírenejšie.
5 užitočných postrehov a odporúčaní na záver
1. Pred kúpou by sme si mali sedačku osobne vyskúšať v showroome. Nemali by sme sa v nej potopiť a nemali by nám z nej visieť nohy. Zo sedačiek s nízkym sedom sa obzvlášť zle vstáva starším ľuďom a tehotným ženám. Hlboká sedačka je vhodná na neformálne stretnutia, relax, pozeranie televízie a príležitostné spanie, ale na pre elegantných hostí v kostýme alebo obleku bude nepohodlná.
2. Čalúnenie by nemalo byť príliš mäkké ani tvrdé. Malo by sa nám na nej pohodlne sedieť v domácom aj spoločenskom odeve.
3. Je dobré si zvážiť, do akej miery sa nám zíde sedačka s úložným priestorom alebo s rozkladacou funkciou. Pri návšteve predajne si ich nechajme predviesť. Rozloženie sedačky by nemalo zabrať viac ako minútu.
4. Rozkladaciu sedačku môžeme v malých bytoch využiť namiesto postele. Výbava s pružinovým matracom patrí k najkvalitnejším a je určená na pravidelné spanie.
5. Pozor na informáciu od výrobcu o maximálnej nosnosti rozloženej sedačky, aby sa zhodovala s našimi reálnymi potrebami.
Text: Katarína Mácová/vydavateľstvo JAGA
Foto: iStock, isifa/Shutterstock