All I Want For Christmas: Nestresovať a neskrachovať (tipy na darčeky)

Doba čítania: 7 minutes

Vianoce sú časom pokoja a radosti, no častokrát sa zmenia na maratón stresu a finančného zaťaženia. Tento rok si môžete dopriať sviatky bez zbytočného stresu a výdavkov, a to vďaka jednoduchým a ekologickým tipom na darčeky a nákupom potravín.

🎁 Darčeky nakupujte z druhej ruky

Vedeli ste, že odevný priemysel patrí medzi hlavné zdroje znečistenia životného prostredia, pričom každoročne produkuje takmer 100 miliónov ton odpadu?  Tento objem je vyšší ako množstvo odpadu z elektroniky a dvojnásobne vyšší ako potravinový odpad z obchodov. Väčšina tohto odpadu vzniká počas výrobných procesov ako je strihanie a zošívanie látok.

Módny priemysel má výrazný vplyv na spotrebu vody. Ročne využije približne 79 miliárd kubických metrov vody, čo by stačilo na naplnenie 32 miliónov olympijských bazénov. Na výrobu jedného trička sa spotrebuje asi 2 700 litrov vody, čo je dostatočné množstvo na pokrytie pitného režimu človeka na takmer tri roky. 

Tento rok nezaťažujte planétu (a svoju peňaženku). V ponuke online bazárov (Bazoš, Vinted, Offero, Marketplace…) nájdete rôznorodý tovar – od vianočného stromčeka až po zásnubný prsteň. Nehovoriac o elektronike a kozmetike, ktorú nájdete na bazároch za zlomok ceny.  

Filtrujte podľa vašich preferencií a finančných možností

Máte mylnú predstavu o tom, že na bazároch viete nájsť len opotrebovaný tovar, ktorý by ste nepodarovali ani len kolegyni, ktorá vám celý rok liezla na nervy?

Viaceré bazáre ponúkajú kategóriu: nikdy nenosené/ nepoužívané, s visačkou, v pôvodnom obale –  v tomto prípade nemá obdarovaný šancu zistiť, že ste mu kúpili darček z druhej ruky. Ak by na to aj prišiel, určite nemusíte zatĺkať, práve naopak. Vysvetlite mu, že si vážite našu planétu a nechcete ju zbytočne zahlcovať ďalšími tonami odpadu.

Na bazároch nájdete darčeky pre všetky vekové kategórie. Hračky a bábiky pre tých najmenších, slúchadlá, videohry pre tínedžerov, holiaci strojček, knihu, kulmu, smoothie maker pre dospelých. Cenové rozpätie si určujete sami a tak viete na bazároch natrafiť aj na dary pre tých najnáročnejších (kabelky, limitované edície rôznych kolekcií, prvé vydania kníh). 

Majte na pamäti, že doručenie môže trvať aj 2 týždne (aj kvôli vyťaženosti kuriérov), preto nákupy neodkladajte.  

🪂 Darujte zážitok

Zážitky vyhľadajte na zľavových portáloch. Zoskok bungee jumpingom, dentálna hygiena s 50 % zľavou, kurz líčenia, párová masáž, či kurz varenia piva (verte či nie, aj toto nájdete v ponuke… žeby ideálny darček pre vášho drahého?). 

Zážitky prinášajú väčšiu radosť ako hmotné darčeky, potvrdili to aj výskumy. Jednou z najvýznamnejších výhod darovania zážitkov oproti materiálnym darom je, že vytvárajú trvalé spomienky. Hmotné dary môžu poskytnúť chvíľkové potešenie, ale zážitky vydržia na celý život.

Zážitkové darčeky ponúkajú príležitosti na osobný rast – umožňujú obdarovanému vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Napríklad darovanie kurzu varenia, keramiky alebo jazykového kurzu môže motivovať príjemcu k tomu, aby sa naučil nové zručnosti. 

V porovnaní s materiálnymi darčekmi sú zážitky šetrnejšie k prírode. Fyzické darčeky, hlavne tie z plastov a ďalších biologicky nerozložiteľných materiálov zvyšujú znečistenie životného prostredia. Zážitky však na prírodu nemajú fyzický dopad, čo z nich robí udržateľnejšiu a ekologickejšiu možnosť.

🍗 Potraviny lacno, ale kvalitne

Určite ste započuli o ,,vajíčkovej“ kríze na Slovensku. Vajíčka sú neoddeliteľnou časťou Vianoc – sú základnou surovinou vianočného pečiva. Hrozí nám, že vajíčková kríza bude trvať až do vianočného obdobia. Nájdite si súkromného dodávateľa. Navštívte mestské fóra, susedské burzy, spýtajte sa priateľov, či nevedia o niekom, kto chová sliepky. Domácim vajíčkam sa nič nevyrovná, zaplatíte menej a podporíte tým malých podnikateľov.

Nazrite do letákov supermarketov už teraz. Výhodné akcie potravín, bez ktorých sa nezaobíde žiadna domácnosť na Vianoce, zvyknú byť v zľave už mesiac vopred (pokiaľ sa jedná o nákup trvanlivých potravín).

Navyše, ak nákupy potravín vybavíte do 17. decembra, ušetríte svoje nervy. University of Michigan skúmala, ako sa mení úroveň hormónov počas sviatkov. U účastníkov výskumu bol preukázaný zvýšený kortizol, stresový hormón (a vraj sviatky pokoja, ha!). V mnohých prípadoch za to mohli vianočné zhony. Preto si tieto Vianoce nenechávajte všetko na poslednú chvíľu.

✂️

Nechajte voľnú ruku kreativite

DIY darčeky a dekorácie (ručne vyrobené darčeky) sú skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze a zároveň vytvoriť niečo osobité, čo má pre obdarovaného väčšiu hodnotu. Investovaním svojho času a kreativity vytvoríte darčeky, ktoré sú jedinečné a často nezabudnuteľné.

  • Domáce sviečky: Vytvoriť sviečky doma je pomerne jednoduché, stačí vosk, knôty a vhodné formy (napríklad poháre). Môžete pridať éterické oleje pre príjemnú vôňu a ozdobiť sviečky bylinkami, sušenými kvetmi alebo škoricou.
  • Pečené pochúťky a domáce sladkosti: Vianočné koláčiky, domáce čokoládky alebo sušienky pekne zabaľte do sklenených pohárov, alebo papierových vrecúšok, či krabíc ozdobených stuhou.
  • Domáci balzam na pery alebo telový peeling: Balzam na pery vyrobený z kokosového oleja, včelieho vosku a vonných olejov poskytuje výživu a hydratáciu, pričom príjemne vonia a je šetrný k pokožke. Telový peeling sa dá jednoducho pripraviť zo základných ingrediencií, ako sú cukor, med, káva a kokosový olej, ktoré sú bežne dostupné v domácnosti.
  • Domáci bylinkový olej: Naplňte sklenenú fľašu kvalitným olivovým olejom a pridajte čerstvé bylinky, ako je rozmarín, bazalka alebo cesnak. Tento darček je ideálny pre milovníkov varenia.
  • Ručne vyrábané šperky: Ak máte chuť na trochu kreativity, môžete skúsiť vyrobiť jednoduché náramky, náušnice alebo náhrdelníky. Použite korálky, drôtiky alebo kožené šnúrky podľa svojho vkusu a prispôsobte ich štýlu obdarovaného.

🎄 Udržateľnosť nielen v daroch 

Použite noviny ako baliaci papier. Snažte sa vyhnúť lesklému baliacemu papieru. Tento papier je často zmiešaný papier a plast, čo znamená, že nie je bežne recyklovateľný. Namiesto toho použite hnedý balíkový papier alebo noviny.

Často sa objavuje otázka, či je ekologickejšie zaobstarať si skutočný vianočný stromček alebo umelý. Existujú odhady, ktoré uvádzajú, že by ste museli používať umelý strom viac ako desať rokov, aby jeho uhlíková stopa bola nižšia ako u skutočného stromu.

Osvetlite svoj domov energeticky úsporným osvetlením. Pre sviatočné dekorácie prejdite na LED alebo solárne svetlá. Tieto svetlá spotrebujú až o 80 % menej energie ako tradičné žiarovky. Pre ešte ekologickejší prístup vyskúšajte alternatívne dekorácie, ako sú ihličie alebo pukance a sezónne materiály z okolia vášho pozemku, aby ste vytvorili sviatočnú atmosféru bez zbytočnej spotreby elektriny. 

Ozdoby zo soľnej hmoty – zmiešajte 2 diely múky, 1 diel soli a trochu vody, aby vznikla plastická hmota. Vytvarujte hviezdy, srdcia alebo zvončeky, urobte malý otvor na zavesenie a nechajte ich vysušiť. Po uschnutí môžete ozdoby natrieť akrylovými farbami.

Vianočný veniec si môžete vytvoriť z vetvičiek, šišiek, bobúľ a rôznych ozdôb, ktoré máte doma. Použite pevný drôt ako základ, na ktorý pripevníte vetvičky, ozdoby a mašľu. Veniec môže zdobiť dvere alebo byť umiestnený ako stredobod stola.

Rada na záver: Hlavne sa neberte vážne. Uvoľnite sa. Doprajte si vaňu, punč, vaječný likér (ak máte nad 18), prečítajte si knihu, zavrite sa do izby a zhlboka dýchajte. Vianoce ste už zvládli a zvládnete aj tieto 😊.

Prajeme vám krásne Vianoce a všetko dobré v novom roku ❤️

Text: RedakciaVdobrom.sk, Hydrotech, University of Michigan

Obrázky: Pixabay, Shutterstock


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: