Zima môže byť náročná nielen pre nás, ale aj pre naše vozidlo. Predtým, ako udrú prvé mrazy a prekvapí nás prvá snehová nádielka, odporúčame auto skontrolovať, aby ste vedeli zvládnuť náročné zimné podmienky bez problémov. S naším checklistom pripravíte svoje vozidlo na chladné mesiace a vyhnete sa nepríjemnostiam na cestách.
1. Zimné pneumatiky
Vedeli ste, že pri prezúvaní áut nie je dôležitý len dátum, ale aj poveternostné podmienky? Povinnosť používať zimné pneumatiky stanovuje zákon o cestnej premávke. Ten pre nákladné autá ukladá povinnosť jazdiť v období od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav. Pri nedodržaní predpisov hrozí pokuta až 60 eur.
Pri osobných autách zákon nepredpisuje presný dátum. Zimné pneumatiky musí mať vodič na vozidle vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Odborníci odporúčajú prezuť auto hneď, ako teploty klesnú pod 7 °C.
Uzatvorte si PZP rýchlo a online
Skontrolujte hĺbku dezénu
Pri prezutí pneumatík je potrebné skontrolovať hĺbku dezénu, vzorky, ale aj možné praskliny. Podľa legislatívy sa nesmie jazdiť na zimných pneumatikách, ktoré majú menej ako trojmilimetrový dezén, avšak pre bezpečnosť by hĺbka dezénu zimnej pneumatiky mala mať viac ako štyri milimetre. To je asi polovičná hĺbka z dezénu novej pneumatiky pre osobné vozidlá.
„Dostatočná hĺbka lamiel, teda zárezov v dezéne pneumatiky, pomáha lepšiemu zbavovaniu sa snehu z pneumatiky, čím sa znižuje riziko šmyku vozidla na ceste. Zimné pneumatiky vďaka hlbšiemu dezénu tiež lepšie držia v prípade zasneženej vozovky smer a vďaka inej zmesi pneumatík lepšie priľnú k vozovke aj v prípade nízkych teplôt alebo zľadovateného povrchu. Tým majú v zimných podmienkach výrazne kratšiu brzdnú dráhu a dokážu auto lepšie udržať na ceste,“ vysvetľuje Vladimír Guštafik z Head of Operations Services.
2. Prevádzkové kvapaliny
Skontrolujte hladinu oleja a kvapaliny do ostrekovačov. Pri kontrole prevádzkových kvapalín majte vozidlo zaparkované na rovnom povrchu a uistite sa, že je motor vozidla studený.
Chladiaca zmes
„Ak je chladiaca zmes už neúčinná, v prípade jej zamrznutia môže dôjsť k rozsiahlemu poškodeniu motora,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.
Ako naznačuje názov, táto kvapalina slúži na ochladzovanie motora a udržiavanie jeho optimálnej prevádzkovej teploty. Chladiaca zmes cirkuluje motorom, kde absorbuje teplo, následne putuje do chladiča, kde sa ochladí vďaka výmene tepla s okolím, a potom sa vracia späť do motora. Tento proces sa neustále opakuje, pričom teplota motora zostáva v bezpečnom rozmedzí.
Čo sa týka zloženia chladiacej kvapaliny, je to zmes destilovanej vody a nemrznúcej zmesi. Pri jej miešaní by ste mali mať na pamäti, aké bývajú mrazy vo vašom okolí. V prípade, že priveľmi, zriedite zmes, v zime môžete mať problémy.
Poznáme niekoľko druhov chladiacich kvapalín, ktoré sa od seba odlišujú farbou:
- žltá – používajú ju staršie autá,
- modrá – používajú ju novšie vozidlá,
- červená – moderná a veľmi kvalitná chladiaca zmes, ktorá je veľmi šetrná k zliatinám mäkkých kovov, gumeným a plastovým častiam,
- fialová – moderná kvapalina, ktorá sa dá použiť aj v starších automobiloch a kovové časti chráni pred koróziou.
Orientujete sa podľa rysiek min a max a vždy dolievate rovnaký typ kvapaliny.
Kontrolu robte len vtedy, keď je motor dostatočne dlho vypnutý, predídete tak popáleninám.
3. Batéria
Ak vaše vozidlo štartuje pomalšie než zvyčajne alebo ak sú svetlá slabšie, môže to naznačovať, že je čas vymeniť batériu. Ak si novú batériu nezabezpečíte včas, chladné počasie môže spôsobiť jej zlyhanie.
Batérie majú obvykle životnosť 3 až 5 rokov v závislosti od rôznych podmienok, ako je teplota a spôsob jazdy. Ak je vaša batéria staršia a nefunguje ako predtým, môže byť čas na výmenu. Nezabudnite navštíviť svojho mechanika, ktorý vám poradí, či je potrebná výmena batérie alebo jej oprava.
4. Svetlá
Jazda v zime často zahŕňa silné dažďové prehánky, mrholenie, sneh a tmu. Správne fungujúce svetlá sú nevyhnutné aj na to, aby ste si všimli zvery na ceste. V zime je denné svetlo obmedzené, a preto je obzvlášť dôležité, aby vaše svetlá vrátane hmloviek a smeroviek, fungovali správne.
Pred príchodom silných mrazov si skontrolujte, či sú vaše svetlomety, hmlové svetlá, smerovky, parkovacie a brzdové svetlá v dobrom stave. Ak sú v poriadku, dôkladne ich vyčistite čistiacim prostriedkom na sklá. Na odolné škvrny použite zubnú pastu – naneste ju, nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne ju zotrite.
5. Stierače
Nie je nič nepríjemnejšie ako piskľavé zvuky starých alebo opotrebovaných stieračov počas silného dažďa. Ak vaše stierače nečistia čelné sklo efektívne, je načase ich vymeniť. Výmena stieračov je jednoduchá, pokiaľ si zabezpečíte správne lišty. Ak si nie ste istí, neváhajte sa poradiť s mechanikom v autoservise alebo sa obráťte na miestneho predajcu automobilov.
S naším havarijným poistením vám bude znížená spoluúčasť pri oprave vozidla v zmluvnom servise.
6. Zimná výbava
S príchodom mrazivého počasia je potrebné doplniť auto aj o zimnú výbavu, ktorá by mala obsahovať:
- škrabku na ľad,
- náhradnú pneumatiku – aspoň raz za mesiac skontrolujte jej tlak
- baterku,
- štartovacie káble,
- malú lopatku,
- výstražný trojuholník,
- reflexnú vestu,
- píšťalku,
- lekárničku.
Počasie môže byť nevyspytateľné, preto je dobré mať po ruke občerstvenie (oriešky, čokoláda… – trvanlivé potraviny, ktoré vám v krízovej situácii dodajú energiu), čistú pitnú vodu, vreckovky.
Pre istotu si do kufra auta uložte teplé zimné oblečenie, čiapku, šál, deku a dáždnik. Náhradná nabíjačka na mobil vám tiež môže pomôcť v núdzových situáciách.
Ak sa chystáte na jazdu v náročných podmienkach, reťaze sú skvelým riešením, ktoré vám pomôžu zvládnuť aj tie najťažšie situácie. Pre ochranu auta pred zimným počasím zase môžete využiť plachtu, ktorá vám ušetrí čas a námahu pri škrabaní námrazy z okien každý deň.
V zime je potrebné jazdiť omnoho opatrnejšie a znižovať rýchlosť pri zlom teréne. Medzi dôležité súčasti jazdenia počas zimy patrí predovšetkým predčasné brzdenie. Brzdiť by ste naopak nemali v zákrutách, kde je na ceste námraza.
Text: continental-tires.com, TASR.sk, RedakciaVdobrom.sk
Obrázky: Shutterstock