Peľová alergia: Ako zmierniť príznaky a chrániť sa počas sezóny?

Doba čítania: 6 minutes

Jar. Romantická predstava sú rozkvitnuté čerešne, prvé teplé lúče, prechádzky bez kabátov. Realita alergika je nekonečné kýchanie, upchatý nos, slzavé oči, únava, podráždenie. A keď už konečne nastane krásne počasie, vy sedíte doma s balíkom vreckoviek a tichou závisťou scrollujete fotky ľudí v parku. Máme však pre vás tipy, ako zvládnuť alergie a ako si zároveň môžete užiť toto krásne obdobie aj vonku v prírode.

Peľová alergia: Prečo sa zhoršuje práve na jar?

​Peľová alergia, známa aj ako sezónna alergická nádcha či polinóza, patrí medzi najčastejšie alergické ochorenia na Slovensku. Podľa dostupných údajov trpí touto formou alergie približne 20 % populácie, pričom počet postihnutých osôb má stúpajúcu tendenciu. Váš imunitný systém si myslí, že ide o nebezpečný útok, a spustí obrannú reakciu, čo pre vás znamená kýchanie, svrbenie, nádchu, kašeľ, dusenie alebo aj ekzém.

V marci a apríli začínajú kvitnúť stromy, ktoré uvoľňujú do ovzdušia obrovské množstvo peľových zŕn. Medzi najvýraznejších „vinníkov“ patria breza, lieska, jelša či topoľ. Peľová alergia (alebo senná nádcha) je reakcia imunitného systému na neškodné častice – peľové zrná, ktoré sa prenášajú vetrom.

  • Dreviny (marec – máj): breza, lieska, jelša
  • Trávy (máj – júl): timotejka, mätonoh, lipnica
  • Buriny (júl – september): palina, ambrózia

Alergie v číslach: Realita, ktorú nemôžeme ignorovať

  • Viac ako 25 % populácie EÚ trpí alergiami, z toho väčšina na peľ
  • U detí a mladých dospelých je toto číslo ešte vyššie
  • WHO predpokladá, že do roku 2030 bude alergiou trpieť každý druhý človek

Jar je teda krásna, ale nie nevinná. A čím skôr sa naučíte s alergiou pracovať, tým lepšie zvládnete každú sezónu.

Poznajte svojho nepriateľa: Čo vám vlastne vadí?

Jednou z najväčších chýb alergikov je, že sa spoliehajú na odhad. Skúste si viesť „alergický denník“ alebo si rovno dajte urobiť kožné testy alebo krvné testy u alergológa. Ak uvažujete o vyšetrení, neváhajte sa objednať čo najskôr – u väčšiny alergológov sú termíny rezervované aj s niekoľkomesačným predstihom.

Výhodou je, že budete vedieť, kedy sa pripraviť na alergiu. Napríklad, ak ste alergickí na brezu, môžete počítať s jej výskytom v apríli a včas prijať potrebné opatrenia. Taktiež sa vyhnete zbytočnému užívaniu liekov, ktoré vám nepomáhajú, čím si ušetríte peniaze aj zaťaženie organizmu. Navyše môžete zvážiť špecifickú imunoterapiu, ktorá predstavuje dlhodobé riešenie a môže výrazne zmierniť alebo dokonca odstrániť prejavy alergie.

Veľa ľudí sa vyhýba liekom, lebo „nechcú byť závislí“ alebo „sa boja ospalosti“. Moderné antihistaminiká sú však účinné, bezpečné a neovplyvňujú bdelosť.

Najčastejšie lieky:

  • Cetirizín, desloratadín, levocetirizín – voľne dostupné
  • Nosné kortikoidné spreje – znižujú opuch a zabraňujú príznakom
  • Očné kvapky proti svrbeniu a začervenaniu

Sledujte peľový kalendár a aplikácie

Moderný alergik = digitálny alergik. Sledovať peľové správy by malo byť pre vás také bežné ako sledovať počasie. Vysoké hodnoty peľu bývajú ráno, najviac okolo 5:00 – 10:00. Ak môžete, plánujte prechádzky po daždi alebo večer. Odporúčané zdroje:

  • Aplikácie: Pollen Wise, Klarify, Zdravie.sk Alergie
  • Peľové kalendáre: Nájdete ich na stránkach Slovenskej akadémie vied alebo alergologických centier
  • Nastavte si notifikácie: nastavte si upozornenia na dni s vysokou koncentráciou

Hygiena – vaša obranná línia

Peľ je malý, ale zákerný. Nalepí sa na všetko – vlasy, mihalnice, tričko, obuv… a domov si ho nesiete ako suvenír. Odporúčame túto dennú rutinu bežného alergika:

  • Po príchode domov okamžite prezliecť oblečenie
  • Vlasy si umývať večer (inak si peľ vnesiete do postele)
  • Nevetrať cez deň, ideálne v noci alebo po daždi
  • Používajte čističky vzduchu s HEPA filtrom – hlavne v spálni
  • Po návrate z vonkajšieho prostredia si pretrite tvár a nos vlhčenou utierkou

Zdravý životný štýl = silnejšia imunita

Aj keď peľové alergie nie sú priamym dôsledkom oslabenej imunity, je vedecky potvrdené, že celkový stav organizmu výrazne ovplyvňuje, ako intenzívne a dlho na alergény reagujeme. Inými slovami – keď je telo oslabené, vystresované, zahltené toxínmi či málo odpočinuté, aj mierna dávka peľu môže spôsobiť silnejšiu reakciu.

Základom zdravej imunity je vyvážený jedálniček bohatý na protizápalové potraviny ako sú zelenina, ovocie, celozrnné produkty, orechy, kvalitné tuky a najmä omega-3 mastné kyseliny z rýb. Potraviny ako brokolica, špenát, zázvor, kurkuma či čučoriedky prirodzene posilňujú obranyschopnosť a zároveň pomáhajú tlmiť zápalové procesy v tele, ktoré pri alergii zohrávajú kľúčovú úlohu. Rovnako dôležitý je dostatočný príjem tekutín, pretože hydratovaný organizmus sa lepšie zbavuje alergénov a sliznice zostávajú menej podráždené.

Podstatný je kvalitný spánok a pravidelný pohyb. Spánok obnovuje imunitné funkcie, reguluje hladinu stresových hormónov a znižuje riziko zhoršenia príznakov. Pohyb zas zlepšuje cirkuláciu, podporuje činnosť pľúc a napomáha detoxikácii organizmu. Ak vás trápi peľová alergia, vhodnejšie sú aktivity v interiéri ako jóga, pilates, plávanie alebo silový tréning, ktoré podporia kondíciu bez priameho kontaktu s alergénmi vonku.

Zabúdať by sme nemali ani na duševnú pohodu. Chronický stres môže zhoršiť nielen priebeh alergií, ale aj schopnosť tela regenerovať sa. Pravidelný oddych, dychové cvičenia alebo prechádzky v čistejšom prostredí (napríklad po daždi alebo v lesoch, kde je menej peľu) sú skvelým spôsobom, ako znížiť napätie a zároveň podporiť imunitný systém.

Mýty, ktorým by ste nemali veriť

🚫 „To je len nádcha, prejde to samo.“
Neprejde. Neliečená alergia môže prejsť do astmy alebo chronického zápalu dutín.

🚫 „Kvety sú nevhodný darček pre alergikov.“
Väčšina rezaných kvetov (ruže, tulipány) produkujú peľ, ale zriedkavo spôsobujú alergie v porovnaní napr. s trávami alebo brezou.

🚫 „Alergia sa nedá liečiť.“
Existuje alergenová imunoterapia, ktorá môže výrazne zmierniť alebo dokonca úplne odstrániť reakciu.

Text: RedakciaVdobrom.sk, zdravoteka.sk, rastlinkovo.sk

Obrázky: Shutterstock


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Mohlo by vás zaujímať: