Zima, imunitu posilniť si treba! Ako na to?

Doba čítania: 6 minutes

Zima je obdobie, keď náš imunitný systém čelí väčšiemu stresu, preto je dôležité posilniť imunitu, aby sme sa ochránili pred chorobami a infekciami. Okrem stravy bohatej na vitamíny a minerály, pravidelného pohybu a kvalitného spánku by sme mali zdravie posilniť aj probiotikami a prebiotikami.

Probiotiká a prebiotiká môžu výrazne pomôcť k silnej imunite. Hoci ich názvy znejú podobne, v ľudskom tele majú odlišné úlohy. Poukázala na to farmaceutka Jana Dubajová zo žilinskej lekárne Dr. Max. Vysvetlila, že tráviaci systém človeka obsahuje komplexný ekosystém pozostávajúci z množstva baktérií, ktoré existujú v rovnováhe s imunitným systémom človeka.

Probiotiká

,,Probiotiká sú definované ako živé mikroorganizmy. Ak sú podávané v dostatočných množstvách, majú preukázateľne pozitívny efekt na hostiteľa/príjemcu. Často ich ale laicky nazývame malé priateľské baktérie,“ podotkla Dubajová.

Dokázané a potenciálne účinky týchto látok zahŕňajú skrátenie trvania hnačky, zlepšenie príznakov laktózovej intolerancie, podporu pri liečbe infekcií spôsobených baktériami ako Salmonella a Clostridium difficile, pomoc pri liečbe kvasinkových infekcií, ako aj prevenciu rakoviny, alergických a infekčných ochorení u detí.

,,Laktobacily vyzerajú ako paličky, ktoré sa zoskupujú do retiazok. Ich názov je odvodený od schopnosti premieňať rôzne cukry na kyselinu mliečnu. Preto sa nazývajú aj baktériami mliečneho kvasenia,“ ozrejmila farmaceutka.

Dodala, že kyselina mliečna je látka, ktorá vytvára nízke pH a zároveň chráni sliznicu čreva pred vniknutím iných mikroorganizmov. Niektoré z nich sa používajú v mliekarenskom priemysle (jogurty, kefírové mlieko, zakysanka, bryndza). Veľmi často sa tiež podľa jej slov kombinujú vo výživových doplnkoch a voľnopredajných liekoch s bifidobaktériami.

Prebiotiká

Prebiotiká sú hlavným zdrojom výživy pre „dobré“ baktérie v hrubom čreve. ,,Sú to potravinové sacharidy nestráviteľné v hornej časti tráviaceho systému, napríklad inulín a rôzne iné takzvané oligosacharidy. Podporujú rast a aktivitu baktérií v hrubom čreve. Kým v tenkom čreve sú nestráviteľné, v hrubom čreve ich spracúvajú prítomné probiotické baktérie, pre ktoré predstavujú zdroj energie,“ vysvetlila Dubajová. Pomáhajú zlepšovať zdravotný stav hrubého čreva.

Prebiotiká a niektoré druhy vlákniny (napríklad psyllium) zväčšujú objem stolice viazaním vody, vďaka čomu dochádza k zmäkčeniu stolice a predchádza sa tak zápche. Tým zároveň prispievajú k zníženiu rizika nádorových ochorení, ako napríklad rakoviny hrubého čreva a konečníka. V kombinácii s probiotikami zlepšujú vstrebávanie vápnika, a teda bojujú proti osteoporóze.

Prebiotiká nájdete aj doma

Prebiotiká sú tiež súčasťou bežnej stravy. ,,Ich hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie (cibuľa, cesnak, pór, artičoky, jablká, marhule, banány, bobuľové ovocie) a strukoviny či obilniny (fazuľa, hrach, ľanové semienka, ovsené vločky),“ spresnila farmaceutka.

Počuli ste už o zázraku s názvom kimchi? Kimči je pokrm pochádzajúci pôvodne z Kórey. Považuje sa dokonca za kórejské národné jedlo. V tejto ázijskej krajine sa kimči jedáva na raňajky, obed aj večeru.

Kimchi pozostáva z fermentovanej a solenej zeleniny, najčastejšie kapusty napa (čínska kapusta) a kórejských reďkoviek s rôznymi aromatickými a pikantnými koreninami. Aby sa ingrediencie kimchi stali skutočným kimchi, musia prejsť tradičným procesom fermentácie v tesne uzavretých sklenených nádobách, kľudne aj po dobu niekoľkých mesiacov. Výsledkom je superpotravina, ktorá má blahodárne účinky pre črevá.

Zatočte s vírusmi raz-dva!

Spôsobov, ako zlepšiť imunitu je hneď niekoľko. Užívanie probiotík a prebiotík je len prvým krokom k zdravšiemu ja.

Strava bohatá na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny

Dôležitou súčasťou zdravej životosprávy sú potraviny obsahujúce antioxidanty, ako sú vitamíny A, C, E, a selén. Tieto látky pomáhajú neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky a oslabovať imunitný systém. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny ako červenú papriku, citrusy, mandle, vlašské orechy, slnečnicové semienka, fazuľu a cesnak.

Okrem antioxidantov sú pre telo prospešné aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca a znižujú zápaly. Nájdete ich najmä v rybách, ako sú losos, tuniak, makrela či sardinky.

Dostatočný príjem tekutín

Hydratácia zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého tela a silného imunitného systému. Na pitný režim je ideálne zvoliť čistú vodu. Skvelou alternatívou sú aj nesladené čaje, napríklad bylinné, čierny, biely čaj alebo rooibos. Vyhýbajte sa sladeným nápojom a nadmernému príjmu kofeínu, ktoré môžu organizmus dehydrovať.

Pravidelný a dostatočný príjem tekutín pomáha telu efektívne odstraňovať toxíny a podporuje správne fungovanie orgánov, čím významne prispieva k celkovej vitalite.

Zvládanie stresu

Chronický stres, úzkosť a panika majú negatívny vplyv na imunitný systém. Preto je dôležité venovať sa aktivitám, ktoré pomáhajú odbúravať napätie. Medzi efektívne spôsoby patrí meditácia, relaxácia pri hudbe, cvičenie, pobyt v prírode či stretnutia s blízkymi.

Kvalitný spánok

Dostatok spánku je nevyhnutný pre regeneráciu tela a správne fungovanie imunitného systému. Nekvalitný alebo nedostatočný spánok môže viesť k únave, oslabeniu organizmu a zvýšenej náchylnosti na ochorenia. Doprajte si 7 až 9 hodín spánku denne a dbajte na pravidelný spánkový režim.

Oddýchnuté telo je lepšie pripravené čeliť rôznym výzvam, vrátane boja proti vírusom a baktériám.

Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na imunitný systém, preto sa odporúča venovať aspoň 150 minút stredne intenzívnemu pohybu týždenne. Vhodnými aktivitami sú napríklad rýchle prechádzky, skákanie cez švihadlo, bicyklovanie alebo akýkoľvek váš obľúbený šport.

Otužovanie

Studené sprchy alebo kúpanie v studenej vode zlepšujú cirkuláciu, stimulujú imunitný systém a posilňujú odolnosť voči rôznym ochoreniam, aj tým psychickým.

Začnite postupne, napríklad studenou sprchou na konci vášho bežného sprchovania. Minúty môžete postupne predlžovať. Je dôležité, aby si telo na chladnú vodu zvyklo a otužovanie sa čoskoro môže stať súčasťou vašej dennej rutiny.

Zdravý životný štýl

Obmedzenie alkoholu a fajčenia je kľúčové pre udržanie silného imunitného systému. Aj mierna konzumácia alkoholu môže oslabiť schopnosť tela bojovať proti infekciám, zatiaľ čo cigaretový dym má škodlivý vplyv na zdravie a imunitné funkcie.

Obrázky: Shutterstock

Zdroj: Kimci.sk, TASR.sk, Zdravopedia.sk, Vasalekaren.sk, RedakciaVdobrom.sk



Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: