Zapadli ste s autom? Postupujte takto.

Doba čítania: 5 minutes

Ako vyhrabať svoje auto spod snehu ? Prinášame vám tipy ako sa čo najrýchlejšie dostať zo snehového záveja a ako pri tom nepoškodiť vozidlo. V prvom rade vypnite motor z bezpečnostných dôvodov. Ak príde do tuhého, oplatí sa mať v aute lopatku a škrabku na sneh. V prípade núdze neváhajte volať asistenčné služby.

Otáčanie pneumatík môže často nahromadiť sneh alebo ľad v oblasti okolo kolesa. To sa môže negatívne odraziť na povrchu pneumatiky, upchať dezén alebo sťažiť riadenie. Zaobstarajte si škrabku na sneh a zbavte sa nadmerného ľadu alebo snehu z kolies. Znova zapnite kontrolu trakcie, resetujte všetky ostatné nastavenia, ako je pohon všetkých kolies. Ak ani to nepomáha, skúste nasledovné:

1. Lopatovanie – najúčinnejšia metóda

Ako 1. krok skúste zmeniť smer kolies. Ak máte volant zatočený, vyrovnajte ho a skúste sa pohnúť. Naopak, ak máte kolesá rovno, môže pomôcť pohýbanie zľava doprava. Pre vážnejšie zapadnutie to však chce trochu manuálnej práce.

Lopatovanie je časovo náročná a niekedy únavná metóda, ale je považovaná za jednu z najefektívnejších. Vaše auto uviazne, pretože sneh je príliš klzký na to, aby pneumatiky mali dostatočnú priľnavosť. Odstraňovanie snehu okolo pneumatík, pod karosériou vozidla a na ceste smerom k vozovke – ideálne až po povrch vozovky – je jedným z najspoľahlivejších spôsobov.

Vyčistite asi 30 cm cesty pred a za kolesami, ideálne až na podklad. Pre toto sa hodí mať v aute lopatku. Keď auto chytí trakciu, môže pokračovať aj na relatívne klzkom povrchu. Ak nemáte lopatku, improvizujte. Použite skrutkovač, dáždnik alebo škrabku na ľad.

2. Opatrne s topením snehu

Rovnako ako lopatovanie, topenie snehu soľou alebo inými chemikáliami vám môže pomôcť získať trakciu, ktorú potrebujete. Topenie snehu týmto spôsobom však nie je ideálne. Soľ môže spôsobiť hrdzavenie, ak zostane v kontakte s telom vozidla príliš dlho. Iné chemikálie, ako je nemrznúca zmes škodia životnému prostrediu.

3. Do okolia pneumatík pridajte suché materiály

Ak máte priestor pri kolesách odhrabaný, dajte pod kolesá niečo, čo pomôže trakcii. Štrk, vetvičky ihličnanov, ale aj rohože z auta či kartóny môžu pomôcť.

Ak žijete v oblasti, pre ktorú je typické nepriaznivé zimné počasie, zvážte ponechanie vreca piesku v kufri auta počas zimných mesiacov, pre prípad zapadnutia v snehu.

4. Kývanie vozidla

Ďalšou bežnou metódou je „hojdanie“ auta. Ideálne je, ak vám k tomu pomôže pár rúk, ktoré auto potlačia. Ak nemáte nikoho, na krátkom odhrabanom úseku prejdite dopredu a dozadu, kým opäť nebudete v šmyku a takto sa pomaly hýbte tam a späť – čím si vytvoríte akúsi malú plochu, odkiaľ sa nakoniec budete môcť odtlačiť.

Keď sa pohnete, nezastavujte hneď, ako sa odtiaľ dostanete, ale až na úseku, kde si budete istí, že sa už rozbehnete bez problémov.

5. Vypúšťanie vzduchu z pneumatík

Posledný možný trik je vypustiť vzduch z pneumatík tak, aby boli viditeľnejšie mäkšie. Tým sa zväčší plocha, na ktorej sa rozloží hmotnosť auta, a to môže mať za následok pohyb auta.

Urobte to iba vtedy, ak viete, že sa v blízkosti nachádza čerpacia stanica alebo autoservis, kde vám môžu pneumatiky dofúkať. Jazda na nedostatočne nahustených pneumatikách je nebezpečná a môže spôsobiť dlhodobé poškodenie, preto ich treba čo najskôr nahustiť.

6. Privolajte pomoc

Ak nemôžete dostať svoje auto zo snehu ani po vyskúšaní vyššie uvedených tipov, je čas zavolať pomoc.

Každý klient poisťovne Wüstenrot, ktorý má dojednané povinné zmluvné poistenie (PZP) motorového vozidla, získava zadarmo balík nadštandardných asistenčných služieb pre prípad dopravnej nehody, poruchy alebo krádeže na území SR alebo v zahraničí, ktoré sú platné 365 dní v roku. Operátori linky asistenčných služieb sú klientom k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni.

Uzavrite PZP jednoducho a online

Môže uviaznutie v snehu poškodiť vaše auto?

Uviaznutie v hlbokom snehu môže poškodiť prevodovku, batériu a hnacie ústrojenstvo. V dôsledku obrovského namáhania týchto častí sa môžu niekedy zlomiť alebo poškodiť. Ak by ste mali pochybnosti o funkčnosti niektorých častí vášho auta, po vyhrabaní zo snehu si to rovno namierte do autoservisu.

Vypnúť či zapnúť?

Ak má vaše auto elektronických asistentov, pri niektorých je vhodné, aby zabrali, kým iné je lepšie vypnúť. Určite vypnite kontrolu prešmyku kolies (ikonka s autom, pod ktorým sú dve vlny). Ak ste zapadli, obe kolesá potrebujú zabrať naraz.

Naopak, pri autách s pohonom na všetky štyri kolesá, zapnite AWD lock mode.

Dobrá rada na záver

Ak čakáte na pomoc snežného pluhu či asistenciu na cestách, zostaňte viditeľní pre ostatných vodičov. Vtedy je na mieste výstražný trojuholník, zapnuté svetlá a ak ste mimo vozidla, bezpečnostná vesta.

Dôležité je uistiť sa, že výfuk nie je zablokovaný snehom. Oxid uhoľnatý je smrteľne nebezpečný plyn bez zápachu, ktorý by sa v tomto prípade mohol kumulovať v aute. Vypnite motor a naštartujte ho každých 10 minút, aby ste sa zohriali. Tak si neminiete všetko palivo.

TEXT: Progressive.com, Drivemagazine.sk, RedakciaVdobrom.sk

Obrázky: Pixabay.sk


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: