V posledných rokoch čelil realitný trh na Slovensku aj v iných krajinách mnohým výzvam. Vývoj cien bol kolísavý v dôsledku makroekonomických faktorov, ako sú inflácia a úrokové sadzby. Aké budú ceny nehnuteľností od nového roka? Bude bývanie konečne dostupnejšie alebo budeme musieť opäť siahnuť hlboko do vrecka? Podľa maklérky Diany Novotnej bude trendom medzi Slovákmi kúpa investičných bytov v prímorských destináciách.
Na začiatok je potrebné povedať, že predpovedať pohyb cien nehnuteľností na ďalší rok býva často náročné. ,,S istotou ale môžem povedať, že cenu nehnuteľností v roku 2025 bude ovplyvňovať hneď niekoľko faktorov. Medzi najväčší faktor patrí navýšenie DPH na 23 %, čo bude znamenať aj navýšenie ceny za stavebné materiály, preto môžeme očakávať navýšenie predajných cien za novostavby,“ hovorí Diana Novotná, ktorá na realitnom trhu pôsobí viac ako dvadsať rokov.
Podľa slov maklérky aj v roku 2025 budeme naďalej bojovať s infláciou, ktorá negatívne ovplyvní cenu nehnuteľností. Ďalším faktorom je výška úrokových sadzieb, ktorá by sa mohla pri priaznivých podmienkach v roku 2025 ustáliť niekde okolo 3,2 – 3,4 %.
,,Ešte v júni 2022 bola úroková sadzba na úrovni 0,7 %. O rok neskôr sa úroková sadzba vyšplhala na rekordných 4,5 %. Táto úroveň ostala nezmenená od septembra 2023 po máj 2024. Následne Európska centrálna banka (ECB) vydala rozhodnutie, že začne sadzbu znižovať“ (Kryptomagazin.sk).
Vedeli ste, že: Keď úrokové sadzby stúpajú, hypotéky sa stávajú menej dostupnými, čo znamená, že si ich môže dovoliť menej ľudí. Tento pokles dostupnosti vedie k zníženému dopytu po hypotékach a vlastnom bývaní, čo následne tlačí ceny nehnuteľností nadol.
Keď sú ceny nehnuteľností nižšie, hypotéky bývajú spravidla drahšie, a naopak, pri vyšších cenách bývajú lacnejšie. Aktuálna situácia je však špecifická – ceny nehnuteľností začínajú opäť stúpať, no úrokové sadzby zostávajú na vysokej úrovni.
Za bývanie v hlavnom meste si aj ďalší rok priplatíme
Rozvoj cien nehnuteľností na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch závisieť od viacerých faktorov, ktoré sa môžu líšiť v jednotlivých regiónoch.
Podľa tvrdení Novotnej, Bratislava a okolité oblasti budú profitovať z vyšších platov a vyššej zamestnanosti. Regióny s nižšou úrovňou ekonomického rozvoja, ako východné a niektoré stredné oblasti, môžu zaznamenať pomalší rast cien, alebo dokonca stagnáciu.
,,Na východe a v menších mestách pozorujeme negatívny demografický trend – odliv mladých ľudí za prácou do väčších miest a starnutie populácie. Tento trend môže znížiť dopyt po nehnuteľnostiach v týchto oblastiach a tým pádom aj pokles cien,“ približuje demografickú situáciu maklérka.
Dopyt po prenájmoch bude opätovne stúpať
Ak sa rozhodujete medzi kúpou domu, bytu alebo kúpou investičnej nehnuteľnosti v zahraničí, podľa slov odborníčky každá forma bývania so sebou nesie isté výhody. ,,Ak plánujete žiť v danom mieste dlhodobo, dom môže byť skvelou voľbou, pretože poskytuje viac súkromia, väčší priestor a potenciál na vlastný záhradný priestor. Ak vlastníte dom, nemusíte platiť nájom, čo môže byť finančne výhodnejšie v dlhodobom horizonte.“
Povodne, požiare, víchrice. Za posledný rok na Slovensku počasie poriadne vyčíňalo a zanechalo za sebou množstvo škôd. Nemajte strach o strechu nad hlavou. Poistiť si bývanie u nás zvládne každý! Vypočítajte si kalkuláciu poistného TU.
Domy si však vyžadujú pravidelnú údržbu a opravy (strecha, záhrada, inžinierske siete), čo môže zvýšiť celkové náklady. Kúpa domu môže byť finančne náročnejšia, najmä v oblastiach, kde sú ceny nehnuteľností vysoké (napr. v Bratislave, Košiciach alebo v atraktívnych oblastiach blízko veľkých miest).
Byt môže byť naopak dobrá voľba, ak preferujete menší priestor a jednoduchšiu údržbu, alebo ak hľadáte krátkodobú investíciu do nehnuteľnosti, ktorá môže byť ľahko prenajatá. V porovnaní s domom má bývanie v byte nižšie náklady na údržbu, pretože veľa opráv a údržby (napr. strecha, spoločné priestory) je na strane správcovskej spoločnosti. Byty sa zvyčajne rýchlejšie predávajú či prenajímajú a majú väčšiu likviditu ako domy, najmä v mestských lokalitách.
,,V roku 2025 môžeme očakávať, že dopyt po prenájmoch bude naďalej rásť, a to v dôsledku vysokých cien nehnuteľností na kúpu, rastúcej preferencie flexibility, ekonomických faktorov a demografických zmien,“ tvrdí Novotná. Pre mladšie generácie, ktoré ešte nemajú dostatok vlastných úspor na kúpu nehnuteľnosti, môže byť prenájom stále najdostupnejšou voľbou.
Trendom je kupovať byty v prímorských oblastiach
Trendy v oblasti kúpy nehnuteľností v zahraničí, konkrétne v destináciách ako Dubaj, Cyprus a Španielsko sa v posledných rokoch vyvinuli v reakcii na rôzne faktory, ako sú ekonomická situácia a zaujímavé investičné príležitosti. Nehnuteľnosti v týchto oblastiach sú obľúbené medzi tými, ktorí hľadajú apartmány na dovolenku alebo ako investíciu na prenájom (najmä krátkodobý prenájom).
Dubaj je známy tým, že nevyberá daň z príjmu ani daň z nehnuteľností, čo láka investorov, ktorí chcú optimalizovať svoje náklady. Z tohto dôvodu sa Dubaj stáva atraktívnym miestom na kúpu nehnuteľností pre tých, ktorí hľadajú daňové výhody. Ceny za apartmány v Dubaji s bazénom a v centre začínajú už pri sume 125 000 eur. Pre porovnanie za 2-izbový byt v Ružinove zaplatíte približne 230 000 eur.
Cyprus a Španielsko sú veľmi obľúbené krajiny medzi európskymi kupujúcimi. Atraktívnym miestom na investície ich robí výhodná poloha, blízkosť k strednej Európe a priaznivá klíma. Tento trend bude pokračovať aj v roku 2025, pretože Cyprus aj Španielsko sú obľúbenou turistickou destináciou nielen Slovákov.
,,V zahraničných oblastiach sa od nového roka začína s masívnou výstavbou nehnuteľností a po dokončení kompletnej infraštruktúry sa očakáva výraznejší dopyt po kúpe apartmánov. Na severnom Cypre prebieha výstavba až 15 000 nehnuteľností, ktorá je veľmi lukratívnou ponukou aj pre Slovákov, keďže počasie tam garantuje 340 slnečných dní v roku, priemernú teplotu okolo 25 – 35 stupňov a kúpaciu sezónu od začiatku marca až po koniec novembra,“ uzatvára Diana Novotná.
Za byt na Cypre zaplatíte už od 81 000 eur a len márne by ste našli bývanie v Bratislave či v iných krajských mestách pod cenu 100 000 eur.
Text: RedakciaVdobrom.sk, Diana Novotná, Nehnuteľnosti.sk, Kryptomagazin, Apartmany Cyprus
Obrázky: Shutterstock