Ako ochrániť svoje auto pred kunami a hlodavcami?

Doba čítania: 4 minutes

Nezabudli ste túto zimu na ochranu káblov pred hlodavcami a drobnými šelmami? V chladných mesiacoch pred naštartovaním vozidla pobúchajte po kapote auta, aby ste zistili, či sa vám doň nenasťahovalo štvornohé zvieratko.

Prezutie zimných pneumatík, kontrola geometrie, vyváženie kolies, kontrola a doplnenie kvapalín, dostatočná zásoba nemrznúcej zmesi, kontrola bŕzd, stieračov, osvetlenia a škrabka na sklo, ktorá sa zíde počas mrazivých rán. Splnené? Gratulujeme, na 99 percent ste pripravili svoje auto na bezpečnú jazdu počas nadchádzajúcich mrazov.

Je ti zima, lasička?

Nenaštartovali ste? Akumulátor nie je vybitý, ani štartér zamrznutý? V tom prípade vám s najväčšou pravdepodobnosťou pod kapotou vyčíňali hlodavce alebo drobné šelmy, akými sú lasica a kuna.

„V zime si treba dať pozor aj na ďalšiu hrozbu, ktorá je rovnako nebezpečná pre funkčnosť auta, a to rozhryzené káble od hlodavcov, “ prízvukuje Martina Gaislová, konateľka Würth Slovensko.

Motorový priestor automobilu sa neraz stáva útočiskom pre rôzne druhy menších zvierat a hlodavcov. S touto nepríjemnosťou sa stretávajú majitelia áut žijúci v meste aj na vidieku. V niektorých prípadoch sa zvieratá prišli pod kapotu auta len zohriať a v takýchto prípadoch sú neškodné.

Zanechávajú po sebe akurát stopy v podobe odtlačkov labiek, chuchvalcov srsti či kôpok trusu. Horšie je, ak zvieratá vnímajú časti auta ako zdroj potravy. Najčastejšie sa zubami púšťajú do látkovej hlukovej izolácie na kapote, no neraz začnú obhrýzať aj káble či gumené hadičky.

Hrozí aj požiar

Prehryzenie kábla, ktoré znefunkční naštartovanie auta, nie je to najhoršie nebezpečenstvo, ktoré hrozí. Hlodavce vedia ohlodať izoláciu z elektrickej kabeláže auta do takej miery, že môže ľahko dôjsť ku skratu a auto sa vznieti,“ upozorňuje na riziká Martina Gaislová.

Ak ste uzatvorili vo Wüstenrot havarijnú poistku W dobrom havarijné poistenie, preukázateľné poškodenie poisteného vozidla zverou – aj hlodavcom, kuny a lasice (prehryznutie či poškodenie kábla elektroinštalácie, narušenie/zásah do izolácie, poškodenie hadíc) vám ako poisťovňa preplatíme.

Klop, klop. Je tam niekto?

Ak nič netušiaci vodič auto naštartuje a zviera nestihne vybehnúť, dostane sa medzi rozvodové remene motora, čo sa často končí pre zviera tragicky. Preto radšej vždy pred spustením motora pobúchajte po kapote, aby ste sa vyhli prípadným škodám na aute a zároveň zachránili zvierací život.

Škoda na motore, ktorá by vznikla následkom takejto situácie sa nepovažuje za škodu spôsobenú hlodavcami, ktorú kryje havarijná poistka.

Najbezpečnejšia ochrana

Najlepšie je mať auto zaparkované v garáži. Ak nemáte na výber a auto viete nechať len vonku, zaparkujte ho na dostatočne osvetlenom mieste, napríklad pod pouličnou lampou. Hlodavce, kuny a lasice sú veľmi plaché zvieratá a týmto spôsobom ich môžete odplašiť.

Ako ochrániť káble a zároveň rešpektovať zvieratá?

Ultrazvukové odpudzovače

  • Niektorí výrobcovia vozidiel ponúkajú ako príslušenstvo pascu na kuny a lasice – alarmy vydávajúce ultrazvukový zvuk, ktorý zvieratám neublíži.
  • Tieto ultrazvukové odpudzovače vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, ľudským uchom nepočuteľné. Zariadenia sú jednoduché na inštaláciu, napájajú sa na zdroj energie v garáži alebo sa dajú napojiť aj priamo na autobatériu.

Elektronické odpudzovače

  • Elektronické odpudzovače pracujú na princípe elektromagnetického pulzu, ktoré rušia zvieratá bez poškodenia či rizika pre ľudí a domácich miláčikov.
  • V krajinách EU je požadované, aby prístroje na odplašovanie kún boli inštalované tak, aby sa mohli zapnúť iba pri vypnutí motora automobilu, nikdy pri bežiacom motore.

Sprej

  • Pre tých, ktorí hľadajú ekologickejšie riešenia, odporúčame aplikovať pachový odpudzovač vo forme aerosólu na oblasti, kde je ochrana potrebná.
  • Sprej vytvára lepkavý nános, ktorý poskytuje ochranu proti prehryznutiu dôležitých častí automobilu. Má mierne horkú chuť, ktorá odoženie myšlienku hlodavcov a iných zvieratiek pochutnať si na kábloch.

Vedeli ste, že bielej, zimnej kožušinke lasice hranostaj sa hovorí „hermelín?“

Text: Automagazin.sk, Odpudzovače.sk, TASR.sk, RedakciaVdobrom.sk, Carvolution.com

Obrázky: Pixabay.sk

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: