Bezpečne na horách aj cestách: Kam na jesennú turistiku?

Doba čítania: 8 minutes

Počasie nám bude ešte najbližší mesiac priať, preto, ak rozmýšľate nad absolvovaním poslednej (ne)náročnej turistiky, teraz je ten správny čas. Či už ste zdatní kamzíci, začiatočníci, alebo rodina s deťmi, určite si nájdete turistiku podľa vašich predstáv.

Za posledný mesiac toho Horská záchranná služba musela riešiť viac než dosť. Uštipnutie turistky osami na Kubínskej holi, za ktorým nasledoval anafylaktický šok, nepriame zasiahnutie bleskom dvoch žien, pátranie po českých turistoch v Slovenskom raji, ale aj uviaznutie dvojice v masíve Prostredného hrotu. Pri rozhodnutí objavovať krásy Slovenska z vysokých nadmorských výšok nezabúdajte predovšetkým na bezpečnostné opatrenia.

Horskí záchranári apelujú na turistov, aby dbali na dôsledné plánovanie aktivít v horskom prostredí. Okrem iného je dôležité naštudovať si danú lokalitu a miesto, v ktorých sa chcú turisti pohybovať, a tiež mať znalosti o možných únikových trasách. 

,,Je potrebné disponovať povinným a dostatočným materiálno-technickým vybavením, oboznámiť sa s predpoveďou počasia a vyrážať do hôr skoro ráno,“ dodáva HZS. Samozrejmosťou je mať so sebou plne nabitý mobilný telefón, ideálne so záložnou „powerbankou“.

Kam na jesennú turistiku? Máme pre vás hneď niekoľko návrhov.

Kôprovský štít, Vysoké Tatry

Kôprovský štít (2 363 m n. m.) je jedným z impozantných vrcholov Vysokých Tatier, ktorý sa nachádza na severozápadnom hrebeni hlavného tatranského hrebeňa medzi Mengusovskou a Kôprovou dolinou.

Štít je cieľom pre turistov, ktorí sa chcú vydať na náročnejšie túry a zažiť krásy Vysokých Tatier. Kôprovský štít ponúka úchvatné výhľady na okolité vrchy, ako sú Rysy, Gerlachovský štít a ďalšie tatranské štíty. Z vrcholu je možné vidieť aj širokú panorámu na okolité doliny a jazerá.

Trasa

Túra na Kôprovský štít začína pri Popradskom plese. Od Popradského plesa sa vydáte po červenej turistickej značke, ktorá vás prevedie cez Mengusovskú dolinu a ďalej k Hincovým plesám. Po príchode k Hincovým plesám sa pokračuje po značenej trase, ktorá vedie cez horské lúky a skalnaté úseky.

Môžete začať aj pri Štrbskom plese, tým si cestu o trochu viac predĺžite. 

  • Trvanie: Túra na Kôprovský štít z Popradského plesa trvá zvyčajne 6-8 hodín (v závislosti od kondície a podmienok). 
  • Dĺžka: Celková dĺžka trasy je približne 14-16 km.
  • Obtiažnosť: Stredne náročná. Táto trasa vyžaduje lepšiu kondíciu a skúsenosti s horskou turistikou. 

Chystáte sa na hory, do jaskýň alebo priepastí? Buďte chránení aj počas vašej turistiky. Poistenie nákladov na zásah horskej služby sa vzťahuje na horské oblasti vrátane jaskýň a priepastí, v ktorých horská služba vykonáva záchrannú činnosť.

Výhľad z Kôprovského štítu. Zdroj: Hiking.sk

Veľký Rozsutec, Malá Fatra

Veľký Rozsutec (1 609,7 m n. m.) je vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku.

Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria a nachádza sa aj v logu národného parku Malá Fatra. Je známy svojimi strmými svahmi a krásnymi skalnatými útvarmi.

Z vrcholu Veľkého Rozsutca sa vám naskytne impozantný výhľad na celé pohorie Malých Karpát. Môžete obdivovať charakteristické skalné útvary, svahy a ďalšie vrcholy v tejto oblasti. Výhľady sú zvlášť krásne v prípade jasného počasia, kedy sa vám naskytne rozsiahla panoráma.

Terén na Veľkom Rozsutci je rôznorodý, zahŕňa lesné úseky a skalnaté chodníky. Skaly a útesy môžu byť klzké, najmä po daždi alebo v zimných či jesenných mesiacoch.

Zaujímavosť: V sedle Medziholie stála v minulosti horská Chata pod Rozsutcom, ktorá žiaľ 17. januára 1985 na následky technickej poruchy vyhorela. Dodnes na tomto mieste môžeme vidieť pozostatky základov.

Trasa

Na Veľký Rozsutec môžete zvoliť rôzne varianty výstupu:

1.Vyrazíte z osady Štefanová v Terchovej po zelenej turistickej značke. Z Medziholia na Veľký Rozsutec sú exponované úseky zabezpečené reťazami. Z tejto strany sa turistom otvárajú krajšie výhľady počas celého výstupu. Výstup sa dá zvládnuť do 3 hodín s prevýšením 973 m a jedná sa o menej náročnejšiu trasu.

Trasa: Štefanová, parkovisko – Sedlo Medziholie (1 185 m n. m.) – Veľký Rozsutec (1 610 m n. m.)

2. Ak si zvolíte trasu z Bieleho Potoka cez Jánošíkove diery, počítajte s väčším prevýšením a dlhším časom výstupu (4 hodiny, prevýšenie 1 129 m).

Trasa: Terchová, Biely Potok – Dolné Diery – Horné Diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce (1 200 m n. m.) – Veľký Rozsutec (1 610 m n. m.)

  • Trvanie: Túra trvá približne 3-4 hodiny, v závislosti od zvolenej trasy.
  • Dĺžka: Celková dĺžka trasy je približne 6-8 km.
  • Obtiažnosť: Stredne náročná až náročná, záleží od zvolenej trasy. 
Veľký Rozsutec. Zdroj: Terchova.eu

Prielom Hornádu, Slovenský raj

Prielom Hornádu patrí medzi najväčšie turistické lákadlá v národnom parku Slovenský raj. Prielom Hornádu je veľkým lákadlom pre slovenských, ale i zahraničných turistov. Je to očarujúca kaňonovitá dolina, dlhá približne 16 km. 

Priechod je na mnohých miestach zabezpečený kovovými mostíkmi, stúpačkami a reťazami. Hornád tu vytvoril počas tisícročí kaňonovité údolie, ktorým vedie tzv. chodník „Horskej služby“. Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok. 

Trasa

Trasa štartuje z turistického centra Podlesok po modrej značke, cez Hrdlo Hornádu, Kláštorská roklina – ústie a Letanovský Mlyn. Chodník vedie okolo rieky Hornád po stúpačkách zabezpečenými lanami a reťazami a cez mostíky ponad rieku.

Návrat je po žltej značke ponad roklinu, odkiaľ sú krásne výhľady do rokliny – podobné tým z Tomášovského výhľadu.

  • Trvanie: Túra trvá približne 3-4 hodiny, v závislosti od rýchlosti chôdze a zastávok.
  • Dĺžka: Celková dĺžka trasy je približne 8 km (cesta tam a späť).
  • Obtiažnosť: Stredná. Túra na Prielom Hornádu je technicky náročná v niektorých úsekoch, ale väčšinou je prístupná pre turistov so základnou kondíciou. Cesta môže byť klzká, preto je dôležité mať vhodné vybavenie.
Prielom Hornádu. Zdroj: HladamChatu.sk

Pre rodiny s deťmi: Veľká Homoľa, Malé Karpaty

Veľká Homoľa (709 m.n.m) je vrch v Malých Karpatoch, nachádzajúci sa na Slovensku. Je to najvyšší vrch tohto pohoria, dosahujúci výšku 709 metrov nad morom.

Vrch je známy svojimi krásnymi výhľadmi a bohatou prírodou, čo z neho robí obľúbené miesto pre turistiku. Na vrchole Veľkej Homoly sa nachádza rozhľadňa, ktorá poskytuje výhľady na okolitú krajinu. Za dobrého počasia je vidieť až na Viedenskú panvu.

Trasa

Pohodlný prístup na rozhľadňu je približne za 1 hodinu po červenej značke od zástavky autobusu na Zochovej chate, po rovnakej značke z Pezinka za 3 hodiny, z Modry po modrej značke za 2 hodiny.

Cesta vedie lesným chodníkom, miestami veľmi prudké stúpanie. Priamo pri rozhľadni je možné posedieť si v altánkoch, či na lavičkách a oddýchnuť si po finálnom stúpaní.

  • Trvanie: Túra trvá približne hodinu, s deťmi počítajte tak 90 minút
  • Dĺžka: Celková dĺžka trasy je približne 3km.
  • Obtiažnosť: Vhodná aj pre začiatočníkov. Trasa zo Zochovej chaty je pre svoju nenáročnosť obľúbená medzi rodinami s deťmi. Cesta je lesná, dajte si pevnú a najlepšie nepremokavú obuv.
Veľká Homoľa. Zdroj: Vrcholovka.cz

Pokiaľ sa chystáte do hôr autom, myslite na to, že počasie sa v porovnaní s letnými mesiacmi výrazne zmenilo. Slnko zapadá oveľa skôr, na vozovke pribudlo lístie a hrozí aj väčšie množstvo prehánok.

Pred odchodom si zistite aktuálnu predpoveď počasia a stav ciest v oblastiach, kam sa chystáte. Hory môžu byť zradné, obzvlášť s náhlymi zmenami počasia. Preto si pred odchodom nezabudnite na aute skontrolovať nasledovné: 

Pneumatiky 

Ak sa chystáte do horských oblastí, mali by ste zvážiť použitie zimných alebo aspoň celoročných pneumatík, ktoré poskytujú lepšiu trakciu v chladných a vlhkých podmienkach. Pneumatiky sú vaším jediným kontaktom s vozovkou, takže je dôležité, aby mali dostatočnú hĺbku dezénu. 

Skontrolujte tlak v pneumatikách, pričom sa riaďte odporúčaním výrobcu, ktoré nájdete v manuáli vozidla. Pamätajte, že nižší tlak môže zhoršiť priľnavosť a ovládateľnosť, zatiaľ čo príliš vysoký tlak zníži kontaktnú plochu s vozovkou.   

Brzdy

Brzdy sú rozhodujúce pre bezpečnú jazdu, najmä v horských oblastiach, kde sa často nachádzajú prudké zákruty. 

Uistite sa, že brzdová kvapalina je v správnej hladine a v dobrom stave. Ak je brzdová kvapalina stará alebo znečistená, môže to znížiť účinnosť brzdenia, najmä v náročných podmienkach, napríklad, keď vám do cesty vbehne lesná zver. 

Neočakávaný stret so zverou prináša nepríjemný zážitok, ktorý vo väčšine prípadov vážne poškodí najdrahšie položky auta. Naše PZP poistenie ponúka atraktívne pripoistenie Stret so zverou, vďaka ktorému ušetríte tisícky eur.

Svetlá

Overte si, či všetky svetlá na aute fungujú správne. To zahŕňa predné svetlá, zadné svetlá, hmlovky, brzdové svetlá, smerovky a parkovacie svetlá. V horských oblastiach, kde môže byť znížená viditeľnosť kvôli hmle alebo dažďu, sú funkčné svetlá zásadné.

Text: Turisticky.sk, Kamnavylet.sk, Sdetmi.sk, RedakciaVdobrom.sk, TASR.sk

Obrázky: hzs.sk, pixabay, vrcholovka.cz, hladamchatu.sk, terchova.eu, hiking.sk


Prečítajte si aj:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: