Trávenie je druhým mozgom. Ako tajomstvo zdravia a mladosti súvisí so stravovaním?

Doba čítania: 6 minutes

Mozog a náš tráviaci systém sú medzi sebou prepojené oveľa viac, ako ste si možno mysleli. Vedci dokonca nazývajú naše črevá druhým mozgom. Mnohí ani netušíme, že správnou starostlivosťou o naše trávenie dokážeme predísť mnohým chronickým chorobám a predĺžiť si tak život o pár kvalitných rokov.

Je vedecky dokázané, že bilióny baktérií v čreve, črevný mikrobióm, interagujú s našim nervovým systémom, poznamenáva profesor chirurgie M. Bartlett. „Pribúdajúce dôkazy ukazujú, že baktérie v čreve a vedľajšie produkty, ktoré produkujú, ovplyvňujú našu náladu, kogníciu a správanie“, tvrdí.

Náš tráviaci systém sa podieľa na zdraví mozgu a chorobách súvisiacich s ochorením mozgu. Mnohé neurologické ochorenia, akými sú Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, schizofrénia či porucha autistického spektra podľa výskumov súvisia s gastrointestinálnymi problémami alebo zmenami v črevnej mikroflóre.

Z nedávneho amerického výskumu Parkinsonovej choroby vyplýva, že nefunkčný črevný mikrobióm je typickým pre toto ochorenie. K významnému poklesu prospešných baktérií v črevách dochádza aj u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Nezdravá strava je bežne uvádzaná ako jeden z rizikových faktorov vzniku tejto poruchy mozgu.

Neustále stimulujte svoj mozog

Jedným z najlepších spôsobov, ako udržať mozog aj počas dôchodkového veku zdravým a funkčným, je udržiavať ho aktívnym. A najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je učením. Učenie sa novým zručnostiam slúži aj ako prevencia voči vzniku demencie.

Nemajte obavy, učenie teraz neznamená, že sa musíte vrátiť do triedy – aj keď štúdium na univerzitách tretieho veku je momentálne veľmi v kurze. Na stimulovanie mozgovej kôry vám vystačí varenie z novej kuchárskej knihy, hranie na hudobnom nástroji alebo občasné návštevy hodín tanca. Nechajte svoje deti alebo vnúčatá, aby vás zapojili do ich novej hry. Každý deň si nájdite čas na vyplnenie sudoku alebo krížovky, ktoré udržia váš mozog v pozore.

Kým viete snívať, dávate mozgu nádej

Kedy ste naposledy nechali svoju myseľ len tak voľne blúdiť a dovoliť jej stratiť sa vo svojich myšlienkach? Možno si myslíte, že snívať majú povolené len deti, ale nie je to tak. Výskum ukazuje, že snívanie zohráva dôležitú úlohu pokiaľ ide o zdravie mozgu.

Snenie je spojené s vyššími kognitívnymi schopnosťami, so zvýšenou kreativitou a efektívnejším riešením problémov a rozhodovaním. Tento proces celkovo vplýva pozitívne na ľudský mozog. Ukázalo sa, že snívanie znižuje stres, pomáha znižovať bolesť a tým zvyšuje duševnú pohodu. Nebojte sa zasnívať sa!

Vyskúšajte tai-chi

Cvičenie podporuje neurogenézu – rast nových nervových buniek, ktorý sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje. Počas cvičenia sa do tela uvoľňujú endorfíny, serotonín a dopamín. Tieto látky pracujú nielen na zlepšení vašej nálady, ale aj na znížení hladín stresového hormónu kortizolu.

Príliš veľké množstvá kortizolu môžu spôsobiť dlhodobé problémy, vrátane úzkosti a depresie. Vysoké hladiny stresového hormónu môžu dokonca poškodiť pamäť a zvýšiť riziko srdcových ochorení a mŕtvice. Mierna fyzická námaha niekoľkokrát do týždňa pomôže udržať telo a mozog zdravými a šťastnými.

Tai- chi je forma fyzického cvičenia, ktoré zahŕňa jemné pohyby tela a meditáciu, takže je vhodné pre všetky vekové kategórie. Štúdia z roku 2019 porovnávala funkcie mozgu medzi ľuďmi praktizujúcimi tai chi a tými, ktorí ho nepraktizovali. Vedci zistili, že tai chi zlepšilo mozgovú činnosť a znížilo mieru straty pamäte u tých, ktorí sa cvičeniu tai-chi venovali.

TIP: Štúdie ukazujú, že cvičenie ráno zlepšuje hlboký spánok, dokonca aj u ľudí, ktorí majú problémy s pravidelným zaspávaním. Vyskúšajte cvičiť ráno a uvidíte, o koľko lepšie sa vám večer bude zaspávať 🙂

Čítajte knihy aj so zlým koncom

Čítanie sa považuje za jedno z najlepších mozgových cvičení. Sledovanie dejových línií, chápanie slovných spojení a zapojenie fantázie si vyžaduje veľa mozgovej aktivity.

Čítanie znižuje stres – bez ohľadu na žáner. Stačí vám len tridsať minút čítania denne na to, aby ste znížili srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Tento pokles nastane aj v prípade, ak sa radíte medzi nadšencov trileru a hororov. Ako čitateľ po celý čas viete, že kniha má koniec a aj keď vás príbeh udržiava v napätí, po jej dočítaní sa vám do tela uvoľnia dopamín a serotonín. Môže za to pocit bezpečia, pretože príbeh už skončil, ale vy ste bez ohrozenia a nezažívate to, čo prežívali postavy vo fikcii.

Investičné životné poistenie pre zdravie a dôchodok, ktoré ochráni vás aj vašu peňaženku

Stredomorská diéta

Strava hrá veľkú úlohu v zdraví mozgu. Zvážte dodržiavanie stredomorskej stravy, ktorá kladie dôraz na rastlinné potraviny, celozrnné výrobky, ryby a zdravé tuky. Obsahuje menej červeného mäsa a soli.

Ľudia, ktorí dodržiavajú stredomorskú stravu, majú menšiu pravdepodobnosť na vznik Alzheimerovej choroby. Omega mastné kyseliny nachádzajúce sa v olivovom oleji a iných zdravých tukoch sú životne dôležité pre správne fungovanie buniek a znižujú riziko ochorenia koronárnych artérií.

Kimchee – zázrak pre črevnú mikroflóru

Počuli ste o fermentovaných potravinách a ich blahodárnemu účinku na ľudský organizmus? Probiotiká sa bežne nachádzajú v tabletkách alebo práškoch, alebo sa prirodzene vyskytujú vo fermentovaných potravinách.

Medzi fermentované potraviny zaraďujeme aj bežné potraviny, akými sú jogurt, kefír a kyslá kapusta. Ak máte chuť vyskúšať niečo nové, siahnite po kimchee, vďaka ktorému sa vaše bruško bude cítiť lepšie, pretože trávenie prebehne hladšie.

Črevné baktérie, ktoré sú prospešné pre naše zdravie si najviac pochutia na ovocí, zelenine (najmä tmavej a listovej zelenine), strukovinách, (fazuľa, hrášok) a celých zrnách (quinoa, celozrnná pšenica, hnedá ryža).

„Tieto potraviny obsahujú vlákninuvlákninou sa kŕmia zdravé mikróby a poskytujú im dobré prostredie na rast,“ vysvetľuje April Pawluk, strategická programová manažérka mikrobiómu Harvard Chan.

Ajurvédske bylinky do každej domácnosti

Kurkuma

Toto žlté korenie je dlho využívané aj v ajurvéde. Obsahuje zlúčeninu zvanú kurkumín, ktorá má antioxidačné a protizápalové účinky (dva faktory, ktoré prispievajú zdraviu mozgu a celkovému zdraviu).

Užívanie kurkumy tak dokáže odvrátiť Alzheimerovu chorobu tým, že vyčistí mozog od beta-amyloidu (bielkovinový fragment). Nahromadenie beta-amyloidu vytvára mozgové plaky, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou.

Ashwagandha

Hlavným a najčastejšie skúmaným benefitom ashwagandhy je jej vplyv na zvládanie stresu. Patrí totiž medzi adaptogény, ktoré pomáhajú telu obnoviť jeho prirodzenú odolnosť voči stresovým faktorom. Tieto látky pomáhajú podporovať vnútornú obranu tela. Organizmus si tak môže ľahšie zvyknúť (adaptovať sa) na stresovú záťaž a zvýšiť tak svoju odolnosť. 

Účinným látkam obsiahnutým v extrakte z koreňa ashwagandhy sú pripisované aj možné účinky na mozog a nervový systém. Má pozitívny efekt na kognitívne funkcie, ako je pozornosť, pamäť, rýchlosť myslenia či schopnosť riešiť problémy alebo plánovať.

Text: redakcia vdobrom.sk

Obrázky: Pixabay, Ideafit.com


Prečítajte si tiež:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: