Suchý február – vydržíte mesiac bez alkoholu? Na Slovensku trpia závislosťou už aj deti

Doba čítania: 3 minutes

Slováci majú ročnú spotrebu alkoholu vyššiu, než je európsky priemer. Podľa údajov z minulého roka majú problém s alkoholovou závislosťou už aj deti, ktoré ešte nedovŕšili 15 rokov. Na závislosť a vážne zdravotné problémy, ktoré alkohol spôsobuje, upozorňuje takzvaný Suchý február, počas ktorého ľudia abstinujú.

Závislosť od alkoholu diagnostikovali aj deťom

Od alkoholu sú závislé už aj deti, ktoré ešte nemajú ani 15 rokov. Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ide o štyri novodiagnostikované prípady, ktorými sú dve dievčatá a dvaja chlapci. Najviac závislých od alkoholu pribudlo od roku 2011 v skupine od 45 do 59 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. „Ide o niečo vyše sedem percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku,“ poukázala Daničová.

Na problémy s alkoholom upozorňuje Suchý február

Závislých od alkoholu bolo 20 607 osôb, čo je 75,8 percenta z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol. „Prvýkrát v živote bola diagnóza závislosti od alkoholu zistená 3801 osobám,“ uviedla hovorkyňa. Priblížila, že ide o najnižší prírastok za celé sledované obdobie od roku 2011.

Aké sú výhody rizikového životného poistenia?

Na alarmujúci vzťah Slovákov k alkoholu odborníci upozorňujú aj v rámci kampane Suchý február, nad ktorou prevzalo záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR. Prijatie výzvy vydržať mesiac „nasucho“, teda bez kvapky alkoholu, podľa nich preverí, do akej miery Slováci ovládajú svoje pitie a zmierni následky, ktoré neprimeraná konzumácia alkoholu má.

Priemerná spotreba alkoholu je u Slovákov vyššia než európsky priemer

Z údajov, ktoré poisťovňa Wüstenrot eviduje, vyplýva, že čoraz viac Slovákov podľahne zdravotným komplikáciám v dôsledku nadmerného pitia a rastie aj počet pomerne mladých ľudí, ktorým diagnostikovali cirhózu pečene. „V približne rovnakom rozsahu 15 percent sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom javí aj nárast počtu relatívne mladých Slovákov od 30 do 45 rokov s cirhózou pečene. U týchto klientov sa alkoholizmus rozvinul len v nedávnom období. S cirhózou pečene následne súvisia aj ďalšie zdravotné komplikácie či úmrtia,“ vysvetľuje Dušan Šrámek, vedúci oddelenia underwritingu a likvidácie v životnom poistení z Wüstenrotu.

Aké sú varovné signály pri nadmernom užívaní alkoholu?

Pri ignorovaní varovných signálov sa môže rozvinúť alkoholizmus, kedy človek už stráca akúkoľvek kontrolu nad pitím alkoholu a následky môžu byť devastačné.

Ktoré znaky si všímať? Dozviete sa v našom blogu.

Text: TASR, vdobrom.sk, Foto: Shutterstock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: